lekarz

depresjaDepresja – co można zrobić?

Każdy z nas jest zupełnie inny. Podobnie jest z kwestią leczenia takiego schorzenia, jakim jest depresja. Nie ma jednego prostego schematu postępowania. Zanim rozpocznie się leczenia pacjenta zmagającego się z tą poważną chorobą, specjalista musi dokonać szczegółowej diagnozy i stwierdzić, z jakim typem depresji ma do czynienia. Generalnie dzielimy ją na dwa typy: endogenną i egzogenną. Mówiąc skrótowo: pierwsza z nich związana jest ze zbyt niskim poziomem neuroprzekaźników (dopamina, noradrenalina, serotonina), natomiast druga jest wywoływana przez czynniki zewnętrzne, takie jak np. śmierć kogoś w rodzinie, mobbing czy różne relacje toksyczne z ludźmi. Depresja dość często diagnozowana jest w przebiegu tzw. choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), gdzie mamy do czynienia z naprzemiennymi okresami depresji i manii.

Jeśli mamy do czynienia z łagodnym przebiegiem depresji, często wystarczy leczenie przy pomocy psychoterapii, bez konieczności interwencji farmakologicznej. Tu warto napisać, że nie należy się obawiać farmakoterapii – obecnie nauka zna dziesiątki preparatów, które można wykorzystać do leczenia tego schorzenia. Jakiś czas temu nazwą „pigułka szczęścia” okrzyknięto lek o nazwie Prozac (substancja czynna to fluoksetyna). W wielu wypadkach lek ten działa bardzo dobrze, ale tylko pod warunkiem, że lekarz-specjalista ustali odpowiednie dawkowanie, sprawdzi, czy nie ma interakcji z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta itd. W żadnym wypadku nie można przyjmować Prozaku na własną rękę.

Trzeba pamiętać, że po to, aby lekarz dobrał dla danego pacjenta odpowiedni sposób leczenia, musi naprawdę dokładnie „prześwietlić” jego duszę. Dlatego też idąc do psychologa lub psychiatry trzeba być naprawdę otwartym. Konieczna jest całkowicie szczera opowieść o życiu, relacjach z rodziną, współpracownikami i znajomymi, o ewentualnych nałogach, problemach itp. Warto pamiętać, że terapeuta nie będzie oceniał ani was ani waszych działań. Jego zadaniem jest tylko i wyłącznie pomoc w powrocie do równowagi, a co za tym idzie – do zdrowia.

Depresja – sprawy podstawowe

depresja„Weź się w garść”, „idź pobiegaj”, „wyjdź do ludzi”, „zjedz czekoladę albo lody” – ileż razy można usłyszeć takie pseudo rady kierowane w stronę ludzi zmagających się z depresją. Często też słychać, że depresja wynika z lenistwa, a ludzie mają zdecydowanie większe problemy.

Trudno więc się dziwić, że ludzie, którzy zmagają się z depresją, bardzo obawiają się stygmatyzacji, co  skutkuje tym, że wzbraniają się przed wizytą u psychologa lub psychiatry. No bo wiadomo, że ktoś, kto się leczy u psychiatry to musi być osoba „nienormalna”, ktoś będący poza marginesem społeczeństwa. Normalni chorują na serce, jelita, kręgosłup – tym oczywiście współczujemy i pochylamy się nad ich problemami z troską.

Co prawda sytuacja pomaleńku zaczyna się zmieniać, ale jeszcze jest bardzo daleka od normalności. Dlatego też chcę tutaj zaapelować do wszystkich, którzy zmagają się z problemami psychicznymi, aby nie wahali się szukać pomocy. Oczywiście musi to być pomoc fachowa. Absolutnie odradzam przyjmowanie leków, które ktoś z rodziny czy znajomych miał przepisane w związku z własnymi chorobami. Nie ma jednego konkretnego leku przeciw depresji. Ba, tak naprawdę nie zawsze konieczne jest leczenie farmakologiczne. Czasem wystarcza psychoterapia, ale o tym wszystkim decydują fachowcy, którzy najpierw muszą postawić diagnozę. W przychodni AM MEDIC nasi psychiatrzy dr Maria Staniek i dr Kaja Radzwicz traktują każdego pacjenta indywidualnie. Profesjonalnie przeprowadzone rozpoznanie gwarantuje postawienie celnej diagnozy i kierunku leczenia pacjenta.

Tu chciałbym skierować apel do otoczenia ludzi potencjalnie zmagających się z depresją. Rady, o których wspomniałem na wstępie, są absolutnie bez sensu. Chory na depresję nie może „wziąć się w garść” z bardzo prostego powodu – braku tej „garści”. Przyglądajcie się swoim bliskim dokładnie. Kiedyś znajoma osoba, która przyznała się komuś do tego, że choruje na depresję usłyszała: ty? Przecież chory na depresję tak nie wygląda! Otóż tak nie jest, podobnie jak w przypadku wielu innych chorób. Osoby chore na depresję bardzo często doskonale się „maskują”, choć w środku odczuwają tylko i wyłącznie pustkę. Wychodząc na przeciw naszym pacjentom klonika AM Medic zaprasza do naszej przychodni w Poznaniu przy ul. Mylnej 27/1.

Obraz1Nadwaga i otyłość to poważne problemy, z którymi boryka się współczesne społeczeństwo. Dzielimy ją na pierwotną (tzw. otyłość alimentacyjna, czyli wynikająca ze spożywania zbyt dużej ilości kalorii przy jednoczesnym braku aktywności fizycznej) oraz wtórną, której przyczyną są najczęściej zaburzenia hormonalne. Już od dłuższego czasu otyłość jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, która zwykle skutkuje skróceniem życia, ale też rozwojem innych chorób, takich jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, zespół przeciążeniowy stawów.

W walce z otyłością znaczną (BMI>35) zwykle stosuje się jedną z operacji bariatrycznych, polegających na laparoskopowym wyłączeniu żołądka albo rękawowej resekcji żołądka. Trzeba pamiętać, że są to zabiegi chirurgiczne silnie ingerujące w organizm. Dlatego też jeśli nie mamy do czynienia z bardzo dużą otyłością, można rozważyć co stosujemy w przychodni AM Medic w Poznaniu zabieg zdecydowanie mniej inwazyjny, a co za tym idzie bardziej bezpieczny, a mianowicie użycie balonu żołądkowego. Metodę balonu żołądkowego stosuje się też czasami u pacjentów z otyłością znaczną jako przygotowanie przed operacją bariatryczną.

otyłośćJednym z bardzo poważnych problemów, z którym boryka się ludzkość jest epidemia nadwagi oraz otyłości. Z tymi chorobami mamy do czynienia na całym świecie, przy czym najwięcej ludzi otyłych znajdziemy przede wszystkim w bogatych społeczeństwach zachodnich. Szacuje się, że w Europie problem ten obejmuje, w zależności od kraju, 20-25% ludności i odsetek ten niestety wzrasta. Dane dotyczące Polski nie odbiegają od statystyki w krajach sąsiadujących.

Niestety, kwestia nadwagi i otyłości nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Coraz więcej lekarzy alarmuje, że także młodzież, a już nawet małe dzieci, mają problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Wynika to nie tylko z miłości do niezdrowego jedzenia, ale także z braku regularnej aktywności fizycznej tej grupy wiekowej. Dodatkowo, w czasie pandemii i związanymi z nią ograniczeniami w przemieszczaniu się jeszcze bardziej pogłębiły te problemy.

Należy podkreślić, że otyłość nie jest tylko problemem wizualnym. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej wpływa bezpośrednio na wiele innych procesów przebiegających w organizmie. Przyczynia się ona do rozwoju wielu chorób, począwszy od cukrzycy typu II, przez nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu sercowo-naczyniowego do zespołu przeciążeniowego stawów itp. Szczególnie istotne, a jednocześnie mało znane, jest sprzężenie zwrotne otyłości z depresją. Otyłość nasila depresję, a z kolei okresy depresyjne sprzyjają wzrostowi masy ciała.

wodorowy test oddechowy SIBONadwrażliwość pokarmowa – problem XXI wieku

Zapewne każdy z Państwa spotkał się z tym problemem. Zaparcia, biegunki, bóle brzucha, wzdęcia często kojarzymy ze spożyciem określonych pokarmów – mleka, strączkowych, chleba, czosnku. W zasadzie niemal każda potrawa może oddziaływać negatywnie na konkretny organizm. Niestety, nie da się bez badań określić, z czym mamy do czynienia. Może to być reakcja obronna organizmu na jakiś składnik toksyczny, ale najczęściej przyczyny mogą być dwie: alergia pokarmowa oraz nietolerancja pokarmowa. Uwaga: to nie są synonimy! Alergia pokarmowa dotyczy naszego układu immunologicznego (odpornościowego), natomiast nietolerancja pokarmowa nie ma podłoża immunologicznego. Nie ma prostego, domowego sposobu na określenie z jakim problemem mamy do czynienia. Trzeba się z tym zwrócić do specjalistów – lekarzy i dietetyków.

Jednym z zupełnie nowych narzędzi diagnostycznych, który pozwala na ustalenie przyczyn problemów z układem pokarmowym jest tzw. wodorowy test oddechowy (WTO), znany też pod angielskim skrótem HBT (hydrogen breath test). Przychodnia AMMedic dysponuje specjalistycznym sprzętem umożliwiającym przeprowadzenie wodorowego testu oddechowego w Poznaniu ul. Mylna 27/1. Zapewniamy szybkie terminy wizyt oraz wynik pacjent otrzymuje od razu po wykonanym badaniu, dzięki czemu może od razu umówić się w klinice do specjalisty w celu omówienia wyniku i jeżeli jest potrzeba umówienia się na badanie: gastroskopię czy kolonoskopię.

Nasza lokalizacja

©Ammedic