Hemoroidy odbytu (żylaki odbytu)

Fizjologicznym elementem odbytu są guzki krwawnicze, popularnie zwane przez pacjentów hemoroidami. Są to naturalne ciała jamiste, których zadaniem jest wspomaganie zwieracza odbytu. Zapobiegają one m.in. niekontrolowanemu uwalnianiu gazów z końcowego odcinka układu wydalniczego. Szacuje się, że ponad połowa dorosłych ludzi na świecie cierpi na mniejsze lub większe problemy z powodu powiększonych hemoroidów, można więc ją nazwać chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Szczególnie często kłopoty te dotykają kobiety po kilku porodach – wśród nich odsetek z chorobą hemoroidalną sięga nawet 85%. Co ciekawe, schorzenie to obserwuje się też u wielu biegaczy długodystansowych. Problemy z hemoroidami mają też ludzie pracujący przy biurku.

Wielu pacjentów uznaje dolegliwości hemoroidalne za coś wstydliwego. A przecież to choroba jak każda inna, dlatego też nie należy się jej wstydzić, lecz w przypadku problemów zwrócić się po fachową pomoc.

Hemoroidy objawy

Kiedy należy jej szukać? Tu sprawa jest jasna – najczęściej pacjent sam wie, kiedy dolegliwości zaczynają być uciążliwe. Jakie to dolegliwości? Zwykle zaczyna się od tego, że hemoroidy po wypróżnieniu nie cofają się samoistnie, co często jest przyczyną stanów zapalnych. To z kolei skutkuje świądem i pieczeniem odbytu. Jeśli sytuacja się przedłuża, może dojść do komplikacji. Dlatego też warto w takim przypadku udać się do specjalisty –  proktologa, nasza przychodnia AM Medic pod adresem Pokrzywno 26b w Poznaniu zapewnia kompleksowe leczenie tej przypadłości Nasi specjaliści.

Hemoroidy leczenie

Na czym polega leczenie hemoroidów? W przypadku zmian łagodnych zaleca się stosowanie odpowiednich maści lub czopków, które zwalczają stan zapalny, ale też częściowo znieczulają. Lekarz zapewne zaleci też odpowiednią dietę (bogatą w błonnik), jak też zmianę stylu życia na bardziej aktywny. Jest to tzw. leczenie zachowawcze, które zwykle wystarcza, jeśli choroba nie jest zaawansowana.

W przypadku poważniejszego schorzenia lekarze zwykle podejmują się interwencji zabiegowej. Od jakiegoś czasu popularna jest metoda Barrona, zwana też gumkowaniem. Polega ona na założeniu na splot hemoroidalny specjalnych gumowych opasek. Dzięki temu zabiegowi zostaje odcięty dopływ krwi do guzka, co w efekcie powoduje jego martwicę i odpadnięcie po ok. 2 tygodniach. Niestety, nie jest to rozwiązanie problemu raz na zawsze. Często hemoroidy pojawiają się ponownie i trzeba powtarzać zabieg.

Inną metodą leczenia żylaków odbytu jest skleroterapia, czyli wstrzyknięcie w podstawę żylaków leki, które powodują lokalne stany zapalne, zamknięcie światła naczynia, a w  efekcie zmniejszenie żylaka. Podobnym zabiegiem jest koagulacja, wykorzystująca promieniowanie podczerwone albo wymrażanie.

Od pewnego czasu leczenie hemoroidów wykonuje się najnowszą metodą stosując specjalny laser diodowy. Zabieg polega na wprowadzeniu do rozszerzonego naczynia światłowodu i zastosowaniu energii promieniowania podczerwonego o długości fali 1470 nm. Jest to postęp w stosunku do poprzednich generacji laserów (810-980 nm), których zastosowanie powodowało większy ból w trakcie zabiegu. Zabieg znany jest pod skrótem LHP (Laser Hemorrhoidoplasty – Laserowa plastyka hemoroidów).

Przeprowadza się go ambulatoryjnie, zwykle w znieczuleniu miejscowym. Trwa zaledwie ok. 30 min, po czym pacjent może od razu powrócić do zwykłych zajęć. Na życzenie pacjenta zabieg może zostać wykonany również w uśpieniu. Skuteczność sięga 95%. Ryzyko powikłań jest znikome.

Na wyposażeniu kliniki AM-MEDIC znajduje się nowoczesny laser diodowy firmy Biolitec®, działający na długości fali 1470 nm. Światło podczerwone doprowadzane jest bezpośrednio do miejsca zabiegu światłowodem o niewielkiej średnicy. Emitowane światło podgrzewa wewnętrzną powierzchnię ściany naczynia do ok. 90 stopni, co powoduje ich obkurczenie i obliterację. Efektem tego zabiegu jest zmniejszenie objętości i wycofanie hemoroidu.

Nasi najlepsi specjaliści między innymi: dr n. med. Aleksander Niziołek oraz dr n. med. Marcin Hańczewski oraz lek. Paweł Bigos podczas konsultacji zaproponują najlepszy sposób leczenia żylaków odbytu oraz wykonają zabieg wskazaną metodą.

 

Terapia dla par w AM-medic

Terapia par - terapia psychologiczna par skupia się na polepszeniu komunikacji i relacji osób pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim. Zadaniem terapii psychologicznej dla par jest rozwiązanie konfliktów jakie powstały między partnerami, polepszenia komunikacji między partnerami, pomoc w zrozumieniu swoich i wzajemnych potrzeb między kochającymi się ludźmi, celem terapii jest wzmocnienie więzi między partnerami, zwiększenie wzajemnego zaufania i zrozumienie, że mocna obopólna więź kochających się par wpływa na dobrostan obu partnerów.

               W klinice AM-Medic w Poznaniu przy ul. Pokrzywno 26b, profesjonalni psycholodzy pomogą rozwiązać każdy kryzys małżeński lub partnerski.

Nasi specjaliści stosują wiele pomocnych technik, których zadaniem jest pomoc w zrozumieniu postrzegania siebie i innych ludzi oraz świata.

Terapia dla par składa się z paru etapów z których pierwszym i bardzo ważnym jest:

 - Ocena sytuacji, gdzie psycholog w trakcie indywidualnych sesji zbiera i analizuje informacje na temat historii danej osoby oraz pary, doświadczeń, rodzaju relacji, oczekiwań i celów jakie chce osiągnąć każde z osobna oraz wspólnie.

 - Określenie problemów w relacji i wyznaczenie celów jakie para chce osiągnąć. Na tym etapie pacjenci wspólnie spotykają się na terapii omawiając swoje problemy z komunikacją między sobą, przedstawiając problemy ze swojego punktu widzenia drugiej stronie.

 - Sesje, których zadaniem jest spowodowanie ponownego zbliżenia partnerów, zrozumienia oczekiwań swoich i partnera, polepszenia komunikacji między dwojgiem kochających się ludzi.

W celu osiągnięcia pożądanego rezultatu Psycholog sięga do paru metod leczenia jak:

 - terapia psychodynamiczna

 - terapia poznawczo-behawioralna

 - terapia systemowa

 - terapia humanistyczna

Metoda psychodynamiczna to jeden z najważniejszych kierunków w psychoterapii, jej zadaniem jest znalezienie i uświadomienie pacjentowi nieświadomych przyczyn, konfliktów, przeżytych traum, które maja wpływ na jego obecne myśli, emocje i zachowanie. Nauka opiera się na teorii psychoanalizy Sigmunda Freuda.

Następna metoda terapeutyczna wspierająca leczenie związków jest poznawczo-behawioralna, której najważniejszym założeniem jest zwrócenie partnerom w jaki sposób ich myśli, pragnienia, zachowania mają kształtować postrzeganie siebie, partnera, innych ludzi oraz świat. Jej zadaniem jest wzmocnienie samoakceptacji siebie i partnera.

Terapia systemowa ma za zadanie przeanalizować problemy jednostki w kontekście całego systemu, środowiska, a nie tylko osobiste trudności jednostki, badany jest wpływ relacji, zależności, komunikacji na relacje jednostki, pary z całym społeczeństwem.

Metoda humanistyczna nakierunkowana jest na rozwój jednostki, wzmocnienie samooceny jednostki, rozwoju indywidualnym, samowiedzy pacjenta. Opiera się na filozofii humanistycznej , której celem jest zwiększenie akceptacji i empatii pacjenta.

Połączenie wszystkich opisanych metod gwarantuje wyczerpujące podejście terapeuty w celu rozwiązania narastającego konfliktu między parą, wskazanie dobrego kierunku polepszenia relacji między partnerami pozostającymi w związku i sprawienie, aby kochający się ludzie byli wrażliwi na swoje potrzeby i byli pełni empatii.

W jaki sposób bakterie mogą zaburzać działanie układu pokarmowego?

 

W jaki sposób bakterie mogą zaburzać działanie układu pokarmowego?

zakres uslug wodorowy test oddechowyCzy tego chcemy, czy nie, bakterie są cały czas obecne w organizmie człowieka. Szacuje się, że każdy z nas ma w sobie (i na sobie) ok. 2 kg bakterii, a liczba zidentyfikowanych gatunków sięga niemal 2 tys. Żyjemy z nimi w swoistej symbiozie, wiele z nich jest wręcz niezbędnych dla naszego zdrowia. Dlatego też tak istotne jest, aby np. po antybiotykoterapii odbudować florę bakteryjną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystko jest dobrze, gdy jest zachowana równowaga. Niestety, czasami ulega ona zaburzeniu i wtedy możemy się spodziewać różnych problemów zdrowotnych.

Na całym świecie miliony ludzi zmagają się z takimi kłopotami, jak nietolerancja niektórych cukrów (głównie prostych, jak fruktoza czy laktoza, ale też np. skrobia). Gdy są one dostarczane wraz z pożywieniem, stają się pożywką dla niektórych gatunków bakterii, głównie w jelicie cienkim. Namnażają się one wtedy w sposób niekontrolowany, a w procesie fermentacji wywoływanym przez te bakterie powstają jako produkty uboczne proste gazy, takie jak wodór czy metan. Gdy wytwarza się ich więcej, powodują one cofanie się pokarmu z jelita grubego do cienkiego, ponieważ ciśnienie gazów w jelicie grubym jest w stanie pokonać zastawkę okrężnicy. I tu pojawia się naprawdę poważny problem, ponieważ bakterie zaczynają realnie konkurować z nami o pokarm. To z kolei prowadzi do niedoboru witamin i składników mineralnych. Produkty rozkładu bakteryjnego niektórych substancji mogą z kolei być drażniące, a nawet toksyczne. Namnażające się gwałtownie bakterie mogą prowadzić do wystąpienia schorzenia znanego jako przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego, który znamy pod skrótem SIBO.

Co ważne – SIBO prowadzi nie tylko do problemów czysto jelitowych, ale może np. być jedną z przyczyn depresji. Dlatego też tak ważne jest precyzyjne zdiagnozowanie problemu, aby można było wdrożyć odpowiednią terapię. W tym celu lekarze polecają m.in. wykonanie testu metanowego  i wodorowego 

Czy tego chcemy, czy nie, bakterie są cały czas obecne w organizmie człowieka. Szacuje się, że każdy z nas ma w sobie (i na sobie) ok. 2 kg bakterii, a liczba zidentyfikowanych gatunków sięga niemal 2 tys. Żyjemy z nimi w swoistej symbiozie, wiele z nich jest wręcz niezbędnych dla naszego zdrowia. Dlatego też tak istotne jest, aby np. po antybiotykoterapii odbudować florę bakteryjną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystko jest dobrze, gdy jest zachowana równowaga. Niestety, czasami ulega ona zaburzeniu i wtedy możemy się spodziewać różnych problemów zdrowotnych.

Na całym świecie miliony ludzi zmagają się z takimi kłopotami, jak nietolerancja niektórych cukrów (głównie prostych, jak fruktoza czy laktoza, ale też np. skrobia). Gdy są one dostarczane wraz z pożywieniem, stają się pożywką dla niektórych gatunków bakterii, głównie w jelicie cienkim. Namnażają się one wtedy w sposób niekontrolowany, a w procesie fermentacji wywoływanym przez te bakterie powstają jako produkty uboczne proste gazy, takie jak wodór czy metan. Gdy wytwarza się ich więcej, powodują one cofanie się pokarmu z jelita grubego do cienkiego, ponieważ ciśnienie gazów w jelicie grubym jest w stanie pokonać zastawkę okrężnicy. I tu pojawia się naprawdę poważny problem, ponieważ bakterie zaczynają realnie konkurować z nami o pokarm. To z kolei prowadzi do niedoboru witamin i składników mineralnych. Produkty rozkładu bakteryjnego niektórych substancji mogą z kolei być drażniące, a nawet toksyczne. Namnażające się gwałtownie bakterie mogą prowadzić do wystąpienia schorzenia znanego jako przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego, który znamy pod skrótem SIBO.

Co ważne – SIBO prowadzi nie tylko do problemów czysto jelitowych, ale może np. być jedną z przyczyn depresji. Dlatego też tak ważne jest precyzyjne zdiagnozowanie problemu, aby można było wdrożyć odpowiednią terapię. W tym celu lekarze polecają m.in. wykonanie testu metanowego i wodorowego 

WODOROWY TEST ODDECHOWY/TEST NA SIBO

 

wodorowy test oddechowy SIBONadwrażliwość pokarmowa – problem XXI wieku

Zapewne każdy z Państwa spotkał się z tym problemem. Zaparciabiegunkibóle brzuchawzdęcia często kojarzymy ze spożyciem określonych pokarmów – mleka, strączkowych, chleba, czosnku. W zasadzie niemal każda potrawa może oddziaływać negatywnie na konkretny organizm. Niestety, nie da się bez badań określić, z czym mamy do czynienia. Może to być reakcja obronna organizmu na jakiś składnik toksyczny, ale najczęściej przyczyny mogą być dwie: alergia pokarmowa oraz nietolerancja pokarmowa. Uwaga: to nie są synonimy! Alergia pokarmowa dotyczy naszego układu immunologicznego (odpornościowego), natomiast nietolerancja pokarmowa nie ma podłoża immunologicznego. Nie ma prostego, domowego sposobu na określenie z jakim problemem mamy do czynienia. Trzeba się z tym zwrócić do specjalistów – lekarzy i dietetyków.

Jednym z zupełnie nowych narzędzi diagnostycznych, który pozwala na ustalenie przyczyn problemów z układem pokarmowym jest tzw. wodorowy test oddechowy (WTO), znany też pod angielskim skrótem HBT (hydrogen breath test). Przychodnia AMMedic dysponuje specjalistycznym sprzętem umożliwiającym przeprowadzenie wodorowego testu oddechowego w Poznaniu ul. Pokrzywno 26b. Zapewniamy szybkie terminy wizyt oraz wynik pacjent otrzymuje od razu po wykonanym badaniu, dzięki czemu może od razu umówić się w klinice do specjalisty w celu omówienia wyniku i jeżeli jest potrzeba umówienia się na badanie: gastroskopię czy kolonoskopię.

Czym jest wodorowy test oddechowy?

Płuca człowieka wydalają mieszaninę ok. 2 tys. substancji. Ich analiza pozwala często na diagnozę rozmaitych schorzeń. W warunkach normalnych w oddechu zdrowego człowieka nie stwierdza się obecności gazowego wodoru. Jeśli jednak wykryje się go w wydychanym powietrzu, może to oznaczać, że niektóre składniki pokarmowe, takie jak węglowodany (mówiąc językiem potocznym – cukry) lub białka nie są prawidłowo wchłaniane w jelitach i stają się pożywką dla bakterii znajdujących się w jelicie cienkim. Zachodzi tutaj szkodliwy proces fermentacji, którego produktami ubocznymi są wodór (H2) oraz metan (CH4). I właśnie te gazy można wykryć przeprowadzając WTO.

W jakich przypadkach wykonuje się WTO?

Lekarz zleca wodorowy test oddechowy wtedy, gdy zachodzi podejrzenie nietolerancji niektórych cukrów (węglowodanów), takich jak laktozy, fruktozy, sorbitolu czy ksylitolu.

Czym jest test na SIBO?

Czasami problemy z nadwrażliwością pokarmową są efektem zespołu przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (ang. SIBO – Small Intestine Bacterial Overgrowth). Jest to sytuacja, w której bakterie, które normalnie rezydują w jelicie grubym zaczynają kolonizować także jelito cienkie. SIBO często występuje w przebiegu choroby znanej jako zespół jelita drażliwego (ZJD, ang. IBS – Irritable Bowel Syndrome). Zazwyczaj dotyczy to osób młodych (do 45. roku życia), częściej zapadają na to schorzenie kobiety.

Jak przebiega wodorowy test oddechowy?

Test ten jest z punktu widzenia pacjenta wyjątkowo prosty i bezinwazyjny. Osoba przeprowadzająca test musi się jednak do niego wcześniej przygotować. Procedurę, którą należy zacząć już 4 tygodnie przed samym testem opisano w osobnym wpisie https://ammedic.pl/index.php/blog-main/oddechowy-test-wodorowo-metanowy. Trzeba koniecznie pamiętać, aby dokładnie wypełnić wszystkie wymagania. W przeciwnym wypadku wyniki badania będą niemiarodajne.

Na początku bada się tzw. poziom podstawowy. Pacjent ma za zadanie nabrać powietrza do płuc, odczekać 15 sekund i wydmuchnąć je przez specjalny ustnik do urządzenia testowego. Pozwoli to ustalić stężenie wodoru przed właściwym badaniem. W drugiej części testu należy spożyć przygotowany roztwór odpowiedniego węglowodanu (cukru) i sześciokrotnie, w odstępach półgodzinnych, ponowić proces wydmuchiwania powietrza. Na tym udział pacjenta w teście jest zakończony. Wyniki są uzyskiwane natychmiast. Ich interpretacją zajmie się specjalista.

Jak wygląda test na SIBO?

Z punktu widzenia pacjenta jest niewielka różnica pomiędzy typowym testem WTO a testem na SIBO. W tym drugim przypadku pacjent po oznaczeniu poziomu podstawowego wodoru przyjmuje odpowiednią porcję glukozy albo laktulozy. Kolejne próbki są pobierane co 15 albo 20 minut przed dwie godziny. Sposób pobierania próbek wydychanego powietrza jest taki sam, jak dla WTO.

Jakiego urządzenia pomiarowego używa się do pomiarów?

Do pomiaru wodoru w wydychanym powietrzu używamy niedawno zakupionego urządzenia GASTRO H2 CHECK stworzonego przez światowego lidera testów oddechowych, brytyjską firmę MD Diagnostics Ltd Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo oraz higienę pomiaru, każdy pacjent używa w trakcie pomiaru jednorazowego ustnika z filtrem eliminującym bakterie i wirusy.

Gdzie można poczytać więcej o testach?

Poniżej znajdują się linki do kilku wybranych pozycji bibliograficznych, w których znajdziecie państwo nieco więcej informacji o testach. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania związane z ich przebiegiem oraz interpretacją, nie wahajcie się pytać naszych specjalistów.

 

Endoskopia

 

endoskopia kopiaJuż niektórzy starożytni medycy używali prostych przyrządów, aby zajrzeć w głąb ciała człowieka. Dziś techniki endoskopowe są bardzo rozpowszechnione i dają bardzo cenne wskazówki lekarzom: internistom, chirurgom, urologom czy ginekologom. Samo badanie polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała giętkiej sondy wyposażonej w źródło światła i specjalną kamerę. Obraz wyświetlany na dużym kolorowym monitorze pozwala na precyzyjne oglądanie wewnętrznych powierzchni układu pokarmowego (gastroskopiakolonoskopia). Gastroskopia to badanie początkowego (górnego) odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełykużołądka i dwunastnicy. Kolonoskopia to z kolei badanie końcowego odcinka układu pokarmowego, a więc odbytnicy i jelita grubego.

Co ważne – endoskopia jest nie tylko metodą diagnostyczną. W przypadku stwierdzenia niewielkich zmian chorobowych (np. polipów) możliwe jest ich usunięcie, jak też pobranie wycinka do badań histopatologicznych.

Pytania i odpowiedzi:

Jak należy się przygotować do badania?

Czy mogę przyjechać sam na badanie samochodem?

Tak, pod warunkiem, że badania nie będą wykonywane w znieczuleniu ogólnym dożylnym. W takim przypadku konieczne jest, aby pacjent opuścił przychodnię z osobą towarzyszącą. Nie powinno się prowadzić samochodu 12 godzin po zakończonym badaniu, ani podejmować ważnych życiowych decyzji czy kroków prawnych.

Jak długo trwa takie badanie?

W przypadku gastroskopii zwykle jest to od 6 do 10 minut. Kolonoskopia może trwać dłużej, ok. 15-45 minut szczególnie w tych przypadkach, gdy lekarz endoskopista pobiera jakieś wycinki albo wykonuje zabiegi.

Czy badanie jest bolesne?

Nie, badanie jest praktycznie bezbolesne, choć w pewnych przypadkach może się wydawać nieprzyjemne. W przypadku gastroskopii zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe gardła przy pomocy roztworu lidokainy w aerozolu. Bardzo ważna jest współpraca badanego z lekarzem wykonującym endoskopię oraz z pielęgniarką endoskopową. Jeśli pacjent będzie się ściśle stosował do ich wskazówek badanie przebiegnie bezproblemowo. W AMMedic wykonujemy również gastroskopię przez nos, która jest dedykowana pacjentom z dużym odruchem wymiotnym. Dr A.Niziołek i dr M.Hańczewski są wybitnymi specjalistam, wykonują badanie gastroskopię przeznosową w Poznaniu w klinice AM-Medic przy Pokrzywno 26b 61-315 Poznań. Klinika jako pierwsza w Polsce posiada najnowszy sprzęt umożliwiający wykorzystanie sztucznej inteligencji, która sama rozpoznaje zmiany chorobowe podczas badania.

W niektórych przypadkach możliwe jest też badanie z zastosowaniem znieczulenia dożylnego, ale o tym decyduje endoskopista w porozumieniu z anestezjologiem. Kolonoskopię poprzedza ocena okolicy odbytu, następnie lekarz smaruje żelem znieczulającym i wykonuje badanie per rectum (czyli palcem przez odbyt). Samemu badaniu kolonoskopem może towarzyszyć niewielkie odczucie rozpierania czy wzdęcia. Wynika to z faktu, że w trakcie procedury do jelita wtłaczany jest obojętny gaz, aby rozszerzyć jelito, co ułatwia ruch endoskopu i lepiej uwidocznia ścianki.

Kiedy otrzymam wyniki?

Wyniki badań otrzymuje się od razu, jednak jeśli lekarz pobierał wycinki do badań, wyniki histopatologii pacjent otrzyma maksymalnie po 3 tygodniach. Wyniki te należy odebrać osobiście w klinice AM Medic w Poznaniu a ich treść koniecznie skonsultować z lekarzem specjalistą.