Nowoczesne Metody Walki z Torbielą Włosową: Skuteczne Leczenie Laserem w AMMedic

 

Torbiel włosowa (włosowo-krzyżowa)

 

Torbiel włosowa (właściwie włosowo-krzyżowa), zwana też pilonidalną (z łac. pilos – włos), to przewlekły ropień umiejscowiony w osi ciała zwykle nad zakończeniem szpary pośladkowej, czasem w jej górnej części. Jest to zwykle choroba dotykająca ludzi młodych, zdecydowanie częściej mężczyzn niż kobiety. Co prawda nie zagraża ona życiu, ale zdecydowanie pogarsza jego jakość. Nieleczona torbiel charakteryzuje się nawracającymi ostrymi infekcjami, zwykle powodującymi silny ból w okolicy krzyżowej, problemy z pozycją siedzącą itd. Zdarza się, że ropnie drążą ciało i wtedy mogą powstać przetoki powyżej szpary pośladkowej, a nawet na pośladkach. Często ze zmian ropnych wystają kępki włosów.

Przez jakiś czas można zaradzić tej chorobie sposobami domowymi, przyjmując leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Jeśli jednak problem nie ustępuje, albo dochodzi do powiększenia ropnia, silnie wskazana jest konsultacja lekarska. Nieunikniona najczęściej interwencja chirurgiczna polega zwykle na nacięciu ropnia, ewakuacji (usunięciu) ropy, usunięciu ewentualnych włosów, płukaniu, odkażeniu i zdrenowaniu. Zwykle rana ulega zagojeniu, ale niestety problem często nawraca po kilku tygodniach lub miesiącach. Zapadalność na tę chorobę lekarze wiążą m.in. z obfitym owłosieniem okolicy lędźwi i pośladków, wzmożoną potliwością, pracą siedzącą i brakiem właściwej higieny osobistej.

Jeśli problem nawraca, niezbędna jest szersza interwencja chirurgiczna. W skrajnym wypadku trzeba radykalnie wyciąć całą torbiel włosową, przy czym czasami niezbędna okazuje się być plastyka okolicy torbieli. W takich przypadkach leczenie może potrwać nawet kilka miesięcy.

Na szczęście niedawno pojawiła się interesująca alternatywa w postaci zabiegu laserem.

Laserowe leczenie torbieli włosowej

Nosi ona nazwę SiLaC (sinus laser closure – laserowe zamknięcie zatoki) i wykonywana jest przy pomocy nowoczesnego lasera LEONARDO Mini (firma Biolitec®) emitującego światło podczerwone (IR) o długości fali 1470 nm. Zabieg ten można przeprowadzać praktycznie na wszystkich torbielach z wyjątkiem wielokanałowych lub takich, przy których znajdują się blizny.

W naszej klinice AM-Medic operacja przebiega w dwóch etapach. W pierwszym lekarz mechanicznie usuwa z wnętrza torbieli wszystkie masy patologiczne. Drugi etap wykonywany jest przy pomocy lasera. Chirurg wprowadza końcówkę radialnego światłowodu proktologicznego do przestrzeni torbieli i naświetla jej wnętrze wysokoenergetycznym promieniowaniem podczerwonym. Procedura ta ma za zadanie unieszkodliwienie zmian patologicznych, jak też zniszczenie zewnętrznej warstwy nabłonka wyściełającego torbiel. Oddziaływanie ciepła emitowanego przez laser powoduje też obkurczenie przestrzeni torbieli. Cały ten proces nosi fachową nazwę ablacji. Na koniec lekarz przy użyciu tzw. łyżeczek chirurgicznych usuwa resztki włosów oraz spalonych tkanek.

Cały laserowego usuwania torbieli trwa krótko i odbywa się ambulatoryjnie. Wykonuje się go praktycznie zawsze w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie wymaga hospitalizacji i w zasadzie od razu może wrócić do zwykłej aktywności. Zaletami takiej operacji laserowej jest krótki czas trwania, minimalna inwazyjność, szybka rekonwalescencja, niewielkie ryzyko zakażenia wtórnego oraz wysoka skuteczność.

Zapraszamy na wstępną konsultacji z możliwością wykonania zabiegu Laserowego Usunięcia Torbieli do naszej przychodni AM-Medic w Poznaniu, Pokrzywno 26b.

Przetoka odbytu: Nowoczesne metody leczenia w klinice AM-medic w Poznaniu

Choroba przetoka odbytu

Jest to choroba, która zdecydowanie wymaga interwencji lekarza specjalisty. Przetoka odbytu (łac. fistula ani) to wąski kanał, który tworzy się pomiędzy ścianą odbytu i skórą. Najczęściej jest to schorzenie wtórne, powstające po przebiciu się na powierzchnię skóry albo po chirurgicznym nacięciu ropnia okołoodbytniczego. Niektórzy specjaliści uznają, że przetoka odbytu może być związana z niektórymi chorobami jelit, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Objawy choroby przetoki odbytu

Typowymi objawami przetoki są:

- wypływ treści ropnej (ciągły lub okresowy)

- podrażnienie skóry wokół zewnętrznego ujścia przetoki

- ból podczas oddawania stolca

Leczenie przetoki odbytu

Nie ma niestety domowego sposobu leczenia przetoki. Jeśli zauważymy u siebie opisane wyżej objawy, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Po odpowiednich badaniach podejmuje on decyzję odnośnie do kierunku leczenia. Do tej pory w zasadzie jedyną metodą była interwencja chirurgiczna polegająca na całkowitym wycięciu przetoki. Taka procedura jest stara jak świat, ponieważ opisywał ją już ojciec medycyny – Hipokrates.

Dzięki nowoczesnej technice laserowej opracowanej przez firmę Biolitec AG, i stosowanej w naszej klinice AM-medic w Poznaniu, dziś lekarze zyskali zupełnie nową metodę radzenia sobie z przetokami odbytu. Znana jest pod skrótem FiLaC (Fistula-tract Laser Closure – laserowe zamykanie kanału przetoki). Jej największą zaletą jest to, że nie wiąże się z wycinaniem tkanek okolic przetoki.

Opis zabiegu usunięcia przetoki odbytu

Na czym ona polega? W pierwszym etapie do przetoki wprowadzany jest cienki dren, którego zadaniem jest oczyszczenie przetoki. W zależności od zaawansowania choroby dren pozostaje w miejscu przez kilka do nawet kilkunastu tygodni. Jeśli chirurg uzna, że można już rozpocząć właściwy zabieg dren zostanie usunięty i rozpoczyna się właściwa procedura. Zaczyna się ona od wprowadzenia do przetoki końcówki światłowodowej lasera emitującego światło podczerwone o długości fali 1470 nm. Prowadząc światłowód wzdłuż kanału lekarz oczyszcza go i sterylizuje. W następnym etapie zostaje zamknięte ujście wewnętrzne przetoki, czyli to od strony odbytnicy lub odbytu. Dalsza procedura jest wykonywana już od strony ujścia zewnętrznego. Światłowód jest wsuwany do końca zamkniętego już kanału, po czym uruchamiane jest naświetlanie. Lekarz powoli, ruchem ciągłym wysuwa końcówkę lasera z kanału przetoki naświetlając jej wnętrze, co powoduje obkurczanie, a w końcowym efekcie zamykanie kanału, łącznie z zewnętrznym ujściem przetoki.

Całość zabiegu wykonuje się w zasadzie ambulatoryjnie. Nie ma potrzeby znieczulenia ogólnego, okolice miejsca przeprowadzania zabiegu znieczula się nasiękowo. Dzięki temu pacjent po zabiegu może od razu wrócić do codziennych zajęć. Na życzenie pacjenta zabieg można wykonać również w znieczuleniu ogólnym.

Zalety laserowego leczenia przetoki odbytu są:

- krótki czas zabiegu

- minimalne ryzyko powikłań

- najwyżej niewielki dyskomfort po zabiegu

- wysoka skuteczność, powyżej 80%

Zapraszamy do naszej kliniki AMmedic w Poznaniu przy ul. Pokrzywno 26b na konsultację i w przypadku zakwalifikowania na miejscu w klinice możemy wykonać opisany wyżej zabieg

 

Hemoroidy odbytu (żylaki odbytu)

Fizjologicznym elementem odbytu są guzki krwawnicze, popularnie zwane przez pacjentów hemoroidami. Są to naturalne ciała jamiste, których zadaniem jest wspomaganie zwieracza odbytu. Zapobiegają one m.in. niekontrolowanemu uwalnianiu gazów z końcowego odcinka układu wydalniczego. Szacuje się, że ponad połowa dorosłych ludzi na świecie cierpi na mniejsze lub większe problemy z powodu powiększonych hemoroidów, można więc ją nazwać chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Szczególnie często kłopoty te dotykają kobiety po kilku porodach – wśród nich odsetek z chorobą hemoroidalną sięga nawet 85%. Co ciekawe, schorzenie to obserwuje się też u wielu biegaczy długodystansowych. Problemy z hemoroidami mają też ludzie pracujący przy biurku.

Wielu pacjentów uznaje dolegliwości hemoroidalne za coś wstydliwego. A przecież to choroba jak każda inna, dlatego też nie należy się jej wstydzić, lecz w przypadku problemów zwrócić się po fachową pomoc.

Hemoroidy objawy

Kiedy należy jej szukać? Tu sprawa jest jasna – najczęściej pacjent sam wie, kiedy dolegliwości zaczynają być uciążliwe. Jakie to dolegliwości? Zwykle zaczyna się od tego, że hemoroidy po wypróżnieniu nie cofają się samoistnie, co często jest przyczyną stanów zapalnych. To z kolei skutkuje świądem i pieczeniem odbytu. Jeśli sytuacja się przedłuża, może dojść do komplikacji. Dlatego też warto w takim przypadku udać się do specjalisty –  proktologa, nasza przychodnia AM Medic pod adresem Pokrzywno 26b w Poznaniu zapewnia kompleksowe leczenie tej przypadłości Nasi specjaliści.

Hemoroidy leczenie

Na czym polega leczenie hemoroidów? W przypadku zmian łagodnych zaleca się stosowanie odpowiednich maści lub czopków, które zwalczają stan zapalny, ale też częściowo znieczulają. Lekarz zapewne zaleci też odpowiednią dietę (bogatą w błonnik), jak też zmianę stylu życia na bardziej aktywny. Jest to tzw. leczenie zachowawcze, które zwykle wystarcza, jeśli choroba nie jest zaawansowana.

W przypadku poważniejszego schorzenia lekarze zwykle podejmują się interwencji zabiegowej. Od jakiegoś czasu popularna jest metoda Barrona, zwana też gumkowaniem. Polega ona na założeniu na splot hemoroidalny specjalnych gumowych opasek. Dzięki temu zabiegowi zostaje odcięty dopływ krwi do guzka, co w efekcie powoduje jego martwicę i odpadnięcie po ok. 2 tygodniach. Niestety, nie jest to rozwiązanie problemu raz na zawsze. Często hemoroidy pojawiają się ponownie i trzeba powtarzać zabieg.

Inną metodą leczenia żylaków odbytu jest skleroterapia, czyli wstrzyknięcie w podstawę żylaków leki, które powodują lokalne stany zapalne, zamknięcie światła naczynia, a w  efekcie zmniejszenie żylaka. Podobnym zabiegiem jest koagulacja, wykorzystująca promieniowanie podczerwone albo wymrażanie.

Od pewnego czasu leczenie hemoroidów wykonuje się najnowszą metodą stosując specjalny laser diodowy. Zabieg polega na wprowadzeniu do rozszerzonego naczynia światłowodu i zastosowaniu energii promieniowania podczerwonego o długości fali 1470 nm. Jest to postęp w stosunku do poprzednich generacji laserów (810-980 nm), których zastosowanie powodowało większy ból w trakcie zabiegu. Zabieg znany jest pod skrótem LHP (Laser Hemorrhoidoplasty – Laserowa plastyka hemoroidów).

Przeprowadza się go ambulatoryjnie, zwykle w znieczuleniu miejscowym. Trwa zaledwie ok. 30 min, po czym pacjent może od razu powrócić do zwykłych zajęć. Na życzenie pacjenta zabieg może zostać wykonany również w uśpieniu. Skuteczność sięga 95%. Ryzyko powikłań jest znikome.

Na wyposażeniu kliniki AM-MEDIC znajduje się nowoczesny laser diodowy firmy Biolitec®, działający na długości fali 1470 nm. Światło podczerwone doprowadzane jest bezpośrednio do miejsca zabiegu światłowodem o niewielkiej średnicy. Emitowane światło podgrzewa wewnętrzną powierzchnię ściany naczynia do ok. 90 stopni, co powoduje ich obkurczenie i obliterację. Efektem tego zabiegu jest zmniejszenie objętości i wycofanie hemoroidu.

Nasi najlepsi specjaliści między innymi: dr n. med. Aleksander Niziołek oraz dr n. med. Marcin Hańczewski oraz lek. Paweł Bigos podczas konsultacji zaproponują najlepszy sposób leczenia żylaków odbytu oraz wykonają zabieg wskazaną metodą.

 

Terapia dla par w AM-medic

Terapia par - terapia psychologiczna par skupia się na polepszeniu komunikacji i relacji osób pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim. Zadaniem terapii psychologicznej dla par jest rozwiązanie konfliktów jakie powstały między partnerami, polepszenia komunikacji między partnerami, pomoc w zrozumieniu swoich i wzajemnych potrzeb między kochającymi się ludźmi, celem terapii jest wzmocnienie więzi między partnerami, zwiększenie wzajemnego zaufania i zrozumienie, że mocna obopólna więź kochających się par wpływa na dobrostan obu partnerów.

               W klinice AM-Medic w Poznaniu przy ul. Pokrzywno 26b, profesjonalni psycholodzy pomogą rozwiązać każdy kryzys małżeński lub partnerski.

Nasi specjaliści stosują wiele pomocnych technik, których zadaniem jest pomoc w zrozumieniu postrzegania siebie i innych ludzi oraz świata.

Terapia dla par składa się z paru etapów z których pierwszym i bardzo ważnym jest:

 - Ocena sytuacji, gdzie psycholog w trakcie indywidualnych sesji zbiera i analizuje informacje na temat historii danej osoby oraz pary, doświadczeń, rodzaju relacji, oczekiwań i celów jakie chce osiągnąć każde z osobna oraz wspólnie.

 - Określenie problemów w relacji i wyznaczenie celów jakie para chce osiągnąć. Na tym etapie pacjenci wspólnie spotykają się na terapii omawiając swoje problemy z komunikacją między sobą, przedstawiając problemy ze swojego punktu widzenia drugiej stronie.

 - Sesje, których zadaniem jest spowodowanie ponownego zbliżenia partnerów, zrozumienia oczekiwań swoich i partnera, polepszenia komunikacji między dwojgiem kochających się ludzi.

W celu osiągnięcia pożądanego rezultatu Psycholog sięga do paru metod leczenia jak:

 - terapia psychodynamiczna

 - terapia poznawczo-behawioralna

 - terapia systemowa

 - terapia humanistyczna

Metoda psychodynamiczna to jeden z najważniejszych kierunków w psychoterapii, jej zadaniem jest znalezienie i uświadomienie pacjentowi nieświadomych przyczyn, konfliktów, przeżytych traum, które maja wpływ na jego obecne myśli, emocje i zachowanie. Nauka opiera się na teorii psychoanalizy Sigmunda Freuda.

Następna metoda terapeutyczna wspierająca leczenie związków jest poznawczo-behawioralna, której najważniejszym założeniem jest zwrócenie partnerom w jaki sposób ich myśli, pragnienia, zachowania mają kształtować postrzeganie siebie, partnera, innych ludzi oraz świat. Jej zadaniem jest wzmocnienie samoakceptacji siebie i partnera.

Terapia systemowa ma za zadanie przeanalizować problemy jednostki w kontekście całego systemu, środowiska, a nie tylko osobiste trudności jednostki, badany jest wpływ relacji, zależności, komunikacji na relacje jednostki, pary z całym społeczeństwem.

Metoda humanistyczna nakierunkowana jest na rozwój jednostki, wzmocnienie samooceny jednostki, rozwoju indywidualnym, samowiedzy pacjenta. Opiera się na filozofii humanistycznej , której celem jest zwiększenie akceptacji i empatii pacjenta.

Połączenie wszystkich opisanych metod gwarantuje wyczerpujące podejście terapeuty w celu rozwiązania narastającego konfliktu między parą, wskazanie dobrego kierunku polepszenia relacji między partnerami pozostającymi w związku i sprawienie, aby kochający się ludzie byli wrażliwi na swoje potrzeby i byli pełni empatii.

W jaki sposób bakterie mogą zaburzać działanie układu pokarmowego?

 

W jaki sposób bakterie mogą zaburzać działanie układu pokarmowego?

zakres uslug wodorowy test oddechowyCzy tego chcemy, czy nie, bakterie są cały czas obecne w organizmie człowieka. Szacuje się, że każdy z nas ma w sobie (i na sobie) ok. 2 kg bakterii, a liczba zidentyfikowanych gatunków sięga niemal 2 tys. Żyjemy z nimi w swoistej symbiozie, wiele z nich jest wręcz niezbędnych dla naszego zdrowia. Dlatego też tak istotne jest, aby np. po antybiotykoterapii odbudować florę bakteryjną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystko jest dobrze, gdy jest zachowana równowaga. Niestety, czasami ulega ona zaburzeniu i wtedy możemy się spodziewać różnych problemów zdrowotnych.

Na całym świecie miliony ludzi zmagają się z takimi kłopotami, jak nietolerancja niektórych cukrów (głównie prostych, jak fruktoza czy laktoza, ale też np. skrobia). Gdy są one dostarczane wraz z pożywieniem, stają się pożywką dla niektórych gatunków bakterii, głównie w jelicie cienkim. Namnażają się one wtedy w sposób niekontrolowany, a w procesie fermentacji wywoływanym przez te bakterie powstają jako produkty uboczne proste gazy, takie jak wodór czy metan. Gdy wytwarza się ich więcej, powodują one cofanie się pokarmu z jelita grubego do cienkiego, ponieważ ciśnienie gazów w jelicie grubym jest w stanie pokonać zastawkę okrężnicy. I tu pojawia się naprawdę poważny problem, ponieważ bakterie zaczynają realnie konkurować z nami o pokarm. To z kolei prowadzi do niedoboru witamin i składników mineralnych. Produkty rozkładu bakteryjnego niektórych substancji mogą z kolei być drażniące, a nawet toksyczne. Namnażające się gwałtownie bakterie mogą prowadzić do wystąpienia schorzenia znanego jako przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego, który znamy pod skrótem SIBO.

Co ważne – SIBO prowadzi nie tylko do problemów czysto jelitowych, ale może np. być jedną z przyczyn depresji. Dlatego też tak ważne jest precyzyjne zdiagnozowanie problemu, aby można było wdrożyć odpowiednią terapię. W tym celu lekarze polecają m.in. wykonanie testu metanowego  i wodorowego 

Czy tego chcemy, czy nie, bakterie są cały czas obecne w organizmie człowieka. Szacuje się, że każdy z nas ma w sobie (i na sobie) ok. 2 kg bakterii, a liczba zidentyfikowanych gatunków sięga niemal 2 tys. Żyjemy z nimi w swoistej symbiozie, wiele z nich jest wręcz niezbędnych dla naszego zdrowia. Dlatego też tak istotne jest, aby np. po antybiotykoterapii odbudować florę bakteryjną. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wszystko jest dobrze, gdy jest zachowana równowaga. Niestety, czasami ulega ona zaburzeniu i wtedy możemy się spodziewać różnych problemów zdrowotnych.

Na całym świecie miliony ludzi zmagają się z takimi kłopotami, jak nietolerancja niektórych cukrów (głównie prostych, jak fruktoza czy laktoza, ale też np. skrobia). Gdy są one dostarczane wraz z pożywieniem, stają się pożywką dla niektórych gatunków bakterii, głównie w jelicie cienkim. Namnażają się one wtedy w sposób niekontrolowany, a w procesie fermentacji wywoływanym przez te bakterie powstają jako produkty uboczne proste gazy, takie jak wodór czy metan. Gdy wytwarza się ich więcej, powodują one cofanie się pokarmu z jelita grubego do cienkiego, ponieważ ciśnienie gazów w jelicie grubym jest w stanie pokonać zastawkę okrężnicy. I tu pojawia się naprawdę poważny problem, ponieważ bakterie zaczynają realnie konkurować z nami o pokarm. To z kolei prowadzi do niedoboru witamin i składników mineralnych. Produkty rozkładu bakteryjnego niektórych substancji mogą z kolei być drażniące, a nawet toksyczne. Namnażające się gwałtownie bakterie mogą prowadzić do wystąpienia schorzenia znanego jako przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego, który znamy pod skrótem SIBO.

Co ważne – SIBO prowadzi nie tylko do problemów czysto jelitowych, ale może np. być jedną z przyczyn depresji. Dlatego też tak ważne jest precyzyjne zdiagnozowanie problemu, aby można było wdrożyć odpowiednią terapię. W tym celu lekarze polecają m.in. wykonanie testu metanowego i wodorowego