Fizjologicznym elementem odbytu są guzki krwawnicze, popularnie zwane przez pacjentów hemoroidami. Są to naturalne ciała jamiste, których zadaniem jest wspomaganie zwieracza odbytu. Zapobiegają one m.in. niekontrolowanemu uwalnianiu gazów z końcowego odcinka układu wydalniczego. Szacuje się, że ponad połowa dorosłych ludzi na świecie cierpi na mniejsze lub większe problemy z powodu powiększonych hemoroidów, można więc ją nazwać chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Szczególnie często kłopoty te dotykają kobiety po kilku porodach – wśród nich odsetek z chorobą hemoroidalną sięga nawet 85%. Co ciekawe, schorzenie to obserwuje się też u wielu biegaczy długodystansowych. Problemy z hemoroidami mają też ludzie pracujący przy biurku.
Wielu pacjentów uznaje dolegliwości hemoroidalne za coś wstydliwego. A przecież to choroba jak każda inna, dlatego też nie należy się jej wstydzić, lecz w przypadku problemów zwrócić się po fachową pomoc.
Hemoroidy objawy
Kiedy należy jej szukać? Tu sprawa jest jasna – najczęściej pacjent sam wie, kiedy dolegliwości zaczynają być uciążliwe. Jakie to dolegliwości? Zwykle zaczyna się od tego, że hemoroidy po wypróżnieniu nie cofają się samoistnie, co często jest przyczyną stanów zapalnych. To z kolei skutkuje świądem i pieczeniem odbytu. Jeśli sytuacja się przedłuża, może dojść do komplikacji. Dlatego też warto w takim przypadku udać się do specjalisty – proktologa, nasza przychodnia AM Medic pod adresem Pokrzywno 26b w Poznaniu zapewnia kompleksowe leczenie tej przypadłości Nasi specjaliści.
Hemoroidy leczenie
Na czym polega leczenie hemoroidów? W przypadku zmian łagodnych zaleca się stosowanie odpowiednich maści lub czopków, które zwalczają stan zapalny, ale też częściowo znieczulają. Lekarz zapewne zaleci też odpowiednią dietę (bogatą w błonnik), jak też zmianę stylu życia na bardziej aktywny. Jest to tzw. leczenie zachowawcze, które zwykle wystarcza, jeśli choroba nie jest zaawansowana.
W przypadku poważniejszego schorzenia lekarze zwykle podejmują się interwencji zabiegowej. Od jakiegoś czasu popularna jest metoda Barrona, zwana też gumkowaniem. Polega ona na założeniu na splot hemoroidalny specjalnych gumowych opasek. Dzięki temu zabiegowi zostaje odcięty dopływ krwi do guzka, co w efekcie powoduje jego martwicę i odpadnięcie po ok. 2 tygodniach. Niestety, nie jest to rozwiązanie problemu raz na zawsze. Często hemoroidy pojawiają się ponownie i trzeba powtarzać zabieg.
Inną metodą leczenia żylaków odbytu jest skleroterapia, czyli wstrzyknięcie w podstawę żylaków leki, które powodują lokalne stany zapalne, zamknięcie światła naczynia, a w efekcie zmniejszenie żylaka. Podobnym zabiegiem jest koagulacja, wykorzystująca promieniowanie podczerwone albo wymrażanie.
Od pewnego czasu leczenie hemoroidów wykonuje się najnowszą metodą stosując specjalny laser diodowy. Zabieg polega na wprowadzeniu do rozszerzonego naczynia światłowodu i zastosowaniu energii promieniowania podczerwonego o długości fali 1470 nm. Jest to postęp w stosunku do poprzednich generacji laserów (810-980 nm), których zastosowanie powodowało większy ból w trakcie zabiegu. Zabieg znany jest pod skrótem LHP (Laser Hemorrhoidoplasty – Laserowa plastyka hemoroidów).
Przeprowadza się go ambulatoryjnie, zwykle w znieczuleniu miejscowym. Trwa zaledwie ok. 30 min, po czym pacjent może od razu powrócić do zwykłych zajęć. Na życzenie pacjenta zabieg może zostać wykonany również w uśpieniu. Skuteczność sięga 95%. Ryzyko powikłań jest znikome.
Na wyposażeniu kliniki AM-MEDIC znajduje się nowoczesny laser diodowy firmy Biolitec®, działający na długości fali 1470 nm. Światło podczerwone doprowadzane jest bezpośrednio do miejsca zabiegu światłowodem o niewielkiej średnicy. Emitowane światło podgrzewa wewnętrzną powierzchnię ściany naczynia do ok. 90 stopni, co powoduje ich obkurczenie i obliterację. Efektem tego zabiegu jest zmniejszenie objętości i wycofanie hemoroidu.
Nasi najlepsi specjaliści między innymi: dr n. med. Aleksander Niziołek oraz dr n. med. Marcin Hańczewski oraz lek. Paweł Bigos podczas konsultacji zaproponują najlepszy sposób leczenia żylaków odbytu oraz wykonają zabieg wskazaną metodą.