Torbiel włosowa (włosowo-krzyżowa)
Torbiel włosowa (właściwie włosowo-krzyżowa), zwana też pilonidalną (z łac. pilos – włos), to przewlekły ropień umiejscowiony w osi ciała zwykle nad zakończeniem szpary pośladkowej, czasem w jej górnej części. Jest to zwykle choroba dotykająca ludzi młodych, zdecydowanie częściej mężczyzn niż kobiety. Co prawda nie zagraża ona życiu, ale zdecydowanie pogarsza jego jakość. Nieleczona torbiel charakteryzuje się nawracającymi ostrymi infekcjami, zwykle powodującymi silny ból w okolicy krzyżowej, problemy z pozycją siedzącą itd. Zdarza się, że ropnie drążą ciało i wtedy mogą powstać przetoki powyżej szpary pośladkowej, a nawet na pośladkach. Często ze zmian ropnych wystają kępki włosów.
Przez jakiś czas można zaradzić tej chorobie sposobami domowymi, przyjmując leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Jeśli jednak problem nie ustępuje, albo dochodzi do powiększenia ropnia, silnie wskazana jest konsultacja lekarska. Nieunikniona najczęściej interwencja chirurgiczna polega zwykle na nacięciu ropnia, ewakuacji (usunięciu) ropy, usunięciu ewentualnych włosów, płukaniu, odkażeniu i zdrenowaniu. Zwykle rana ulega zagojeniu, ale niestety problem często nawraca po kilku tygodniach lub miesiącach. Zapadalność na tę chorobę lekarze wiążą m.in. z obfitym owłosieniem okolicy lędźwi i pośladków, wzmożoną potliwością, pracą siedzącą i brakiem właściwej higieny osobistej.
Jeśli problem nawraca, niezbędna jest szersza interwencja chirurgiczna. W skrajnym wypadku trzeba radykalnie wyciąć całą torbiel włosową, przy czym czasami niezbędna okazuje się być plastyka okolicy torbieli. W takich przypadkach leczenie może potrwać nawet kilka miesięcy.
Na szczęście niedawno pojawiła się interesująca alternatywa w postaci zabiegu laserem.
Laserowe leczenie torbieli włosowej
Nosi ona nazwę SiLaC (sinus laser closure – laserowe zamknięcie zatoki) i wykonywana jest przy pomocy nowoczesnego lasera LEONARDO Mini (firma Biolitec®) emitującego światło podczerwone (IR) o długości fali 1470 nm. Zabieg ten można przeprowadzać praktycznie na wszystkich torbielach z wyjątkiem wielokanałowych lub takich, przy których znajdują się blizny.
W naszej klinice AM-Medic operacja przebiega w dwóch etapach. W pierwszym lekarz mechanicznie usuwa z wnętrza torbieli wszystkie masy patologiczne. Drugi etap wykonywany jest przy pomocy lasera. Chirurg wprowadza końcówkę radialnego światłowodu proktologicznego do przestrzeni torbieli i naświetla jej wnętrze wysokoenergetycznym promieniowaniem podczerwonym. Procedura ta ma za zadanie unieszkodliwienie zmian patologicznych, jak też zniszczenie zewnętrznej warstwy nabłonka wyściełającego torbiel. Oddziaływanie ciepła emitowanego przez laser powoduje też obkurczenie przestrzeni torbieli. Cały ten proces nosi fachową nazwę ablacji. Na koniec lekarz przy użyciu tzw. łyżeczek chirurgicznych usuwa resztki włosów oraz spalonych tkanek.
Cały laserowego usuwania torbieli trwa krótko i odbywa się ambulatoryjnie. Wykonuje się go praktycznie zawsze w znieczuleniu miejscowym. Pacjent nie wymaga hospitalizacji i w zasadzie od razu może wrócić do zwykłej aktywności. Zaletami takiej operacji laserowej jest krótki czas trwania, minimalna inwazyjność, szybka rekonwalescencja, niewielkie ryzyko zakażenia wtórnego oraz wysoka skuteczność.
Zapraszamy na wstępną konsultacji z możliwością wykonania zabiegu Laserowego Usunięcia Torbieli do naszej przychodni AM-Medic w Poznaniu, Pokrzywno 26b.