Balon żołądkowy

 

Obraz1Nadwaga i otyłość to poważne problemy, z którymi boryka się współczesne społeczeństwo. Dzielimy ją na pierwotną (tzw. otyłość alimentacyjna, czyli wynikająca ze spożywania zbyt dużej ilości kalorii przy jednoczesnym braku aktywności fizycznej) oraz wtórną, której przyczyną są najczęściej zaburzenia hormonalne. Już od dłuższego czasu otyłość jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, która zwykle skutkuje skróceniem życia, ale też rozwojem innych chorób, takich jak cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, zespół przeciążeniowy stawów.

W walce z otyłością znaczną (BMI>35) zwykle stosuje się jedną z operacji bariatrycznych, polegających na laparoskopowym wyłączeniu żołądka albo rękawowej resekcji żołądka. Trzeba pamiętać, że są to zabiegi chirurgiczne silnie ingerujące w organizm. Dlatego też jeśli nie mamy do czynienia z bardzo dużą otyłością, można rozważyć co stosujemy w przychodni AM Medic w Poznaniu zabieg zdecydowanie mniej inwazyjny, a co za tym idzie bardziej bezpieczny, a mianowicie użycie balonu żołądkowego. Metodę balonu żołądkowego stosuje się też czasami u pacjentów z otyłością znaczną jako przygotowanie przed operacją bariatryczną.

Istotą zabiegu w tym przypadku jest także zmniejszenie objętości żołądka. Wykonywana procedura  jest zbliżona do gastroskopii. Polega na wprowadzeniu przy pomocy endoskopu do wnętrza żołądka specjalnego balonu, który następnie wypełnia się płynem. Balonu nie można zastosować w przypadku, gdy pacjent jest świeżo po operacji na przewodzie pokarmowym albo cierpi na przepuklinę rozworu przełykowego. Także ciąża i karmienie piersią jest w tym przypadku przeciwwskazaniem do tego zabiegu. W naszej klinice AMMedic przy ul. Pokrzywno 26b 61-315 Poznań  w Poznaniu wykonują ten zabieg znani specjaliści dr n. med. Aleksander Niziołek i dr n. med. Marcin Hańczewski.

Wielkość balonu jest tak dobrana, aby po napełnieniu nie mógł się on przemieścić poza żołądek. Cała procedura trwa zwykle 20-30 minut, a pacjent pozostaje po zabiegu kilka godzin pod obserwacją. W ten sposób ogranicza się maksymalną objętość żołądka bez typowej ingerencji chirurgicznej. Dzięki temu chory w trakcie posiłku znacznie szybciej osiąga uczucie sytości, co w efekcie pozwala na zmniejszenie ilości spożywanych kalorii. Warto wiedzieć, że powikłania występują tu bardzo rzadko. W pierwszych dniach po zabiegu pacjent może odczuwać nudności, mogą się czasem pojawić wymioty lub dyskomfort. Zwykle balon pozostawia się w żołądku na kilka miesięcy (6-12), po czym jest on endoskopowo usuwany po uprzednim opróżnieniu jego zawartości.

Trzeba oczywiście pamiętać, że sam balon nie leczy, ale pełni tylko rolę pomocniczą. Istotne jest zastosowanie odpowiedniej diety skonsultowanej ze specjalistą-dietetykiem – zarówno w trakcie terapii balonem, jak też później.