KOLONOSKOPIA

Kolonoskopia jest procedurą medyczną, która pozwala lekarzowi na dokładne badanie wnętrza jelita grubego i odbytnicy. Jest to kluczowe narzędzie diagnostyczne, które umożliwia wykrywanie różnych problemów zdrowotnych, takich jak polipy, wrzody, zapalenie jelit, a także raka jelita grubego.

W AM Medic, oferujemy kolonoskopie wykonane przez doświadczonego zespołu gastroenterologów. Naszym celem jest zapewnienie pacjentom bezpiecznej, komfortowej i skutecznej procedury.

Podczas kolonoskopii, lekarz używa kolonoskopu - długiej, elastycznej rurki z kamerą na końcu - do oglądania wnętrza jelita grubego. Procedura ta jest zwykle wykonywana w znieczuleniu, co pomaga zminimalizować dyskomfort.

Przed kolonoskopią, pacjenci muszą przestrzegać określonej diety i przygotować jelita do badania. Może to obejmować stosowanie środków przeczyszczających i picie dużych ilości płynów. Szczegółowe instrukcje zostaną dostarczone przez nasz zespół medyczny.

W zależności od wyników kolonoskopii, mogą być wymagane dalsze kroki, takie jak biopsja (pobranie próbki tkanki do dalszej analizy) lub polipektomia (usunięcie polipów). Nasz zespół zawsze będzie pracować z pacjentem, aby omówić wyniki i zaplanować wszelkie dalsze działania.

W AM Medic, rozumiemy, że kolonoskopia może być stresującym doświadczeniem dla niektórych pacjentów. Dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby proces ten był jak najmniej stresujący - od dostarczania jasnych informacji przed procedurą, przez zapewnienie komfortowego i spokojnego otoczenia podczas badania, po zapewnienie wsparcia i odpowiedzi na wszelkie pytania po kolonoskopii.

Jest to badanie endoskopowe dolnego odcina przewodu pokarmowego to jest jelita grubego. Polega na wprowadzeniu wziernika - endoskopu do światła jelita i oglądaniu błony śluzowej, ocenie czynności perystaltycznej i poszukiwaniu zmian patologicznych: stanów zapalnych, owrzodzeń, polipów, żylaków, uchyłków, nowotworów. Badanie to pozwala również na pobieranie wycinków ze zmian chorobowych oraz leczenie zmian patologicznych.

Kolonoskopia pozwala na zdiagnozowanie:

- nowotworów

- uchyłków

- polipów

- owrzodzeń

- żylaków

- chorób jelita grubego

 

Wskazania do wykonania badania:

- podejrzenie nieswoistego zapalenia jelit – wrzodziejącego zapalenie jelita grubego czy choroby Leśniowskiego-Crohna,

- nagły spadek masy ciała

- zaburzenia wchłaniania

- niedokrwistość

- podejrzenia nowotworów

- biegunki niewyjaśnionej przyczyny

Znieczulenie

Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym tj. poprzez podanie silnych leków zobojętniających i przeciwbólowych. Na życzenie pacjenta wykonujemy badanie również w znieczuleniu ogólnym – w uśpieniu z asystą anestezjologa.

KOLONOSKOPIA PRZYGOTOWANIE DO BADANIA -FORTRANS

K O L O N O S K O P I A - PRZYGOTOWANIE  DO  BADANIA

 

Oczyszczenie jelita i jakość badania zależą od  dobrego  przygotowania ,  dlatego bardzo ważne  jest  przestrzeganie  zaleceń i  godzin  picia  płynów.

 

  • Tydzień przed badaniem nie należy spożywać żadnych pokarmów zawierających drobne pestki (np: winogrona, kiwi, truskawki, maliny, arbuzy, jagody, pomidory), pokarmów z makiem i kapustą, siemienia lnianego, chleba razowego, pieczywa z ziarnami, surowych warzyw, surowych owoców, produktów mlecznych, tłustych wędlin i mięs oraz napojów gazowanych.
  • Jeśli ktoś przyjmuje preparaty żelaza należy je odstawić 5 dni przed badaniem.
  • 3 dni przed badaniem dieta płynna klarowna – kisiel (bez dodatków), galaretka, wywar z zup (czysty bulion bez dodatków) soki klarowne, biały jogurt naturalny bez dodatków, budyń.
  • Dzień przed badaniem rano jemy np. kisiel i wg schematu pijemy płyny oczyszczające jelita.
  • sposób przygotowanie jest uzależniony od planowanej godziny badania oraz preparatu przeczyszczającego (preparat należy zakupić w aptece – lek wydawany na receptę).
  • normalną reakcją w czasie przygotowania się do badania będą liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną i wodą.
  • w razie wystąpienia nudności prosimy zwolnić tempo wypijanych płynów
  • w przeddzień i w dniu badania należy przyjąć konieczne leki, które przyjmujecie Państwo na stałe (leki nasercowe, na ciśnienie, na tarczycę). Jeśli macie Państwo cukrzycę, proszę wcześniej ustalić z diabetologiem dawki leków
    i insuliny.
  • w przypadku leków rozrzedzających krew np. Acard, Xarelto należy skonsultować się ze swoim kardiologiem w celu konieczności modyfikacji przyjmowania ich przed badaniem
  • w dniu badania należy przedstawić aktualne badania krwi: morfologia, glukoza, elektrolity (sód, potas), TSH (przy chorobach tarczycy) oraz badanie EKG
    (w przypadku problemów z sercem lub wieku > 60 r.ż)

 

Na badanie proszę zgłosić się z osobą towarzyszącą. Po badaniu przez 24 h nie można prowadzić pojazdów oraz spożywać alkoholu.

 

* Jeśli korzystacie Państwo z okularów, prosimy je zabrać.

* w razie pytań prosimy dzwonić na nr  732 – 631 – 999   w przypadku  rezygnacji 
z  badania  konieczne  jest  powiadomienie  placówki najpóźniej 2 dni przed terminem.

 

W PRZYPADKU KIEDY PACJENT PRZED BADANIEM MA OTRZYMAĆ TABLETKĘ USPOKAJAJĄCĄ PROSIMY O STAWIENIE SIĘ CO NAJMNIEJ 30 MINUT PRZED PLANOWANĄ GODZINĄ BADANIA !!

 

F O R T R A N S

 

Przygotowanie  rano – jeśli badanie będzie wykonane  między godziną 7.00 a 13.00

Preparat    FORTRANS   4  saszetki

 

Pierwsza dawka - W dniu poprzedzającym badanie należy zjeść ostatni lekki posiłek ok. 12.00. Około godz. 14.00 należy przygotować 2 litry roztworu Fortrans. W tym celu należy rozpuścić 2 torebki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody. Dla smaku można dodać soku z cytryny lub rozpuścić w wodzie z sokiem jabłkowym (pół na pół). Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 2 godzin (1szklanka co 15-20 minut).

 

Druga dawka - (2 litry) należy wypić po 3 godzinnej przerwie ok. 19:00. Następnie można jeszcze wypić dowolną ilość niegazowanej, czystej wody. W dniu badania nie wolno nic jeść, można pić niegazowaną wodę, zgodnie z odczuwanym pragnieniem.

 

W dniu badania nie wolno nic jeść, można pić niegazowaną wodę, zgodnie z odczuwanym pragnieniem. Picie wody zakończyć na 4 godziny przed badaniem.

Podczas przyjmowania roztworu można pić czarną herbatę bez cukru w celu uzupełnienia elektrolitów.

 

Przygotowanie popołudnie – jeśli badanie będzie wykonywane po godz. 13.00

Preparat  FORTRANS   4 saszetki

 

W dniu poprzedzającym badanie należy zjeść normalne śniadanie oraz lekki obiad do godz. 16.00.

 

Pierwsza dawka - Po południu (ok. godz.18.00) należy przygotować 2 litry roztworu. Rozpuścić 2 torebki Fortrans w 2 litrach niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 2 godzin (1 szklanka co 15-20 minut).

 

Druga dawka - należy wypić po 3 godzinnej przerwie ok. 23:00. Rozpuścić 2 torebki Fortrans w 2 litrach niegazowanej wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 2 godzin (1 szklanka co 15-20 minut).

 

W dniu badania nie wolno nic jeść, można pić niegazowaną wodę, zgodnie z odczuwanym pragnieniem. Picie wody zakończyć na 4 godziny przed badaniem.

Podczas przyjmowania roztworu można pić czarną herbatę bez cukru w celu uzupełnienia elektrolitów.

 

Po badaniu  - przez 1 godzinę po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić oraz do końca dnia po badaniu nie przyjmować gorących pokarmów oraz alkoholu.

CENNIK
ENDOSKOPIA  
   
GASTROSKOPIA Z KONSULTACJĄ z omówieniem badania i zaproponowaniem ew. leczenia 450 zł
GASTROSKOPIA PRZEZNOSOWA 550 zł
BADANIE WYCINKÓW NA OBECNOŚĆ  BAKTERII HELICOBACTER PYLORI 80 zł
KOLONOSKOPIA Z KONSULTACJĄ z omówieniem badania i zaproponowaniem ew. leczenia 900 zł
KAPSUŁKA ENDOSKOPOWA 3 800 zł
BADANIE HISTOPATOLOGICZNE POBRANEGO WYCINKA 90 zł
USUNIĘCIE POLIPA < 10mm 200 zł
USUNIĘCIE POLIPA > 10 mm 400 zł
MUKOZEKTOMIA od 1 500 zł
BADANIE ENDOSKOPOWE  Z  UŻYCIEM  KLIPSA  HEMOSTATYCZNEGO  170 zł
BADANIE ENDOSKOPOWE Z UŻYCIEM IGŁY JEDNORAZOWEJ 80 zł
BADANIE ENDOSKOPOWE Z UŻYCIEM APC (Argon Plasma Coagulation) 600 zł
ZAŁOŻENIE BALONU ŻOŁĄDKOWEGO Orbera 365  10 000 zł
USUNIĘCIE BALONU ŻOŁĄDKOWEGO  3 000 zł
znaczenie miejsca w przewodzie pokarmowym (tatuaż) od 400 zł
   
          ZNIECZULENIE  
   
ZNIECZULENIE OGÓLNE Z ANESTEZJOLOGIEM - JEDNO BADANIE/ZABIEG  400 zł
ZNIECZULENIE OGÓLNE Z ANESTEZJOLOGIEM - DWA BADANIA 600 zł
   
   
        PROKTOLOGIA ZABIEGI  
   
REKTOSKOPIA z konsultacją 500 zł
NACIĘCIE ROPNIA OKOŁOODBYTNICZEGO od 650 zł
WYCIĘCIE KŁYKCIN ODBYTU od 1800 zł
WYCIĘCIE/NACIĘCIE ZAKRZEPU ŻYLAKOWEGO od 600 zł
GUMKOWANIE HEMOROIDÓW METODĄ BARONA - JEDEN ZABIEG 360 zł
DRENAŻ PRZETOKI OKOŁOODBYTNICZEJ od 1 200 zł
WYCIĘCIE ŻYLAKA ODBYTU od 750 zł
WYCIĘCIE PRZETOKI ODBYTU od 1800 zł
SZCZELINA ODBYTU - LECZENIE TOKSYNĄ BOTULINOWĄ od 1600 zł
LASEROWE LECZENIE CHOROBY HEMOROIDALNEJ (METODA LHP) 4 600 zł
LASEROWE LECZENIE PRZETOKI ODBYTU (METODA FiLaC) 4 600 zł
LASEROWE LECZENIE TORBIELI KRZYŻOWEJ (METODA SiLaC) 4 600 zł