Osocze bogatopłyktowe

Osocze bogatopłyktowe

Projekt bez tytułu 9Czy można kogoś leczyć preparatem, który pochodzi z jego własnego organizmu? Oczywiście, że tak! Takim preparatem jest m.in. osocze bogatopłytkowe. Wyjaśnijmy najpierw, co to jest. W ciele każdego z nas płynie krew – jest to dość złożona tkanka zawierająca wiele niesamowicie istotnych składników. Trzy podstawowe to czerwone ciałka krwi (erytrocyty), białe ciałka krwi (leukocyty) oraz płytki krwi (trombocyty). Wszystkie te składniki zawieszone są w osoczu (plazmie), która w 90% składa się z wody. Płytki krwi pełnią w organizmie wiele ról, przy czym podstawową jest udział w procesach krzepnięcia krwi. Mają one zdolność do syntezy białek, mogą też tworzyć nowe komórki, strukturalnie zbliżone do płytek.

Osocze bogatopłytkowe (PRP – platelet rich plasma) przygotowuje się z krwi własnej pacjenta. Dlatego też nie ma tutaj problemu z brakiem zgodności, jak to może mieć miejsce w przypadku przeszczepów organów – nerek, płuc czy serca. PRP było na początku (od 1987) stosowane w operacjach kardiochirurgicznych. Od tego czasu jego stosowanie rozszerzono na ortopedię, jak też medycynę sportową i chirurgię ginekologiczną.

Jak się je pozyskuje? Osoba, która ma być poddawana zabiegowi z użyciem PRP po kwalifikacji lekarskiej ma pobierane ok. 60 ml krwi żylnej. Trafia ona następnie do specjalnej wirówki, w której w krótkim czasie następuje rozdzielenie składników na frakcje. Na samym dole probówki osadzają się erytrocyty (krwinki czerwone), nad nimi mamy właśnie koncentrat płytek. Zawiera on od 2 do 10 razy więcej płytek niż tzw. krew obwodowa. Koncentrat ten jest precyzyjnie oddzielany i pobierany do sterylnej strzykawki, która jest od razu stosowana do zabiegu. Mniejsze stężenia płytek nie dają wystarczającego efektu terapeutycznego, natomiast większe nie polepszają go. Płytki krwi zawierają kilka czynników wzrostu, który w doskonały sposób stymulują proces gojenia, syntezy kolagenu, który wpływa na jędrność skóry, namnażania się fibroblastów, które są najliczniejszymi komórkami tkanki łącznej właściwej. Niektóre z czynników wzrostu stymulują też angiogenezę, czyli powstawanie nowych, bardzo cienkich naczyń krwionośnych odżywiających wnętrze skóry. Wszystko to razem bardzo pozytywnie wpływa na tkanki poddawane terapii.

Sam zabieg nosi popularną nazwę „wampirzego liftingu”, ponieważ preparat pochodzi z krwi. Technicznie nie różni się specjalnie od tych, które przeprowadza się z użyciem innych preparatów.  Polega po prostu na wstrzyknięciu niewielkich ilości osocza bogatopłytkowego w odpowiednie miejsca w skórze.

Pacjent w dniu zabiegu powinien zadbać o dobre nawodnienie. Przed zabiegiem i kilka dni po nim nie powinno się przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Przez kilka dni po zabiegu należy koniecznie unikać większego wysiłku (siłownia, biegi). Przez 2 tygodnie nie wolno też korzystać z solarium i sauny.

Działanie osocza bogatopłytkowego (PRP) jest kompleksowe. Uzyskuje się poprawę elastyczności skóry i jej rewitalizację, co skutkuje wygładzeniem zmarszczek, poprawą kolorytu skóry oraz jej faktury. Następuje też przemodelowanie obecnych w wewnętrznej warstwie skóry włókien kolagenowych. Efekty zabiegu widać już po kilkunastu dniach. Utrzymują się one co najmniej kilka miesięcy, czasem nawet kilkanaście. Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów należy wykonać serię 3-4 zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Jak przy wielu innych zabiegach, także tutaj są pewne przeciwwskazania. Należą do nich: ciąża, czynna opryszczka albo inna infekcja czy też zmiany ropne na skórze. Zabiegów z użyciem PRP nie przeprowadza się też u pacjentów zarażonych wirusem HIV, cierpiących na choroby nowotworowe i choroby autoimmunologiczne.

Nasza kadra

dr n. med. Aleksander Niziołek

Chirurg, Chirurg - Onkolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej...

dr n. med. Marcin Hańczewski

Chirurg, Gastroenterolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej....

dr n med. Grzegorz Poprawski

Ginekolog - Położnik, Ginekolog - Onkolog

Więcej ..
Nasza kadra
Nasza kadra
Nasza kadra