Badanie EKG

  1. CO to jest na czym polega badanie EKG?

Badanie EKG czyli Elektrokardiografia jest jedną z nieinwazyjnych metod w diagnostyce chorób układu sercowo – naczyniowego. Badanie EKG dostarcza specjaliście informacji na temat pracy mięśnia sercowego i jest całkowicie bezbolesne.

W przebiegu EKG monitoruje się elektryczną czynność mięśnia sercowego. W tym celu na klatce piersiowej i kończynach pacjenta umieszcza się elektrody. Badają one informacje o elektrycznej pracy serca, a następnie przesyłają je do aparatu EKG. Zgromadzone dane wpisywane są na taśmie papieru do EKG, a uzyskany wynik nazywany jest elektrokardiogramem.

  1. Wskazania do wykonania badania EKG ?

EKG służy do diagnozowania chorób serca i układu sercowo-naczyniowego np. zawału mięśnia sercowego, choroby wieńcowej, miażdżycy, ale wykonywane jest również profilaktycznie. przypadku Osoby, które ukończyły 40 lat powinny badanie EKG traktować jako element badań okresowych. Dotyczy to także pacjentów przyjmujących leki (np. moczopędne) mogące wywierać niekorzystny wpływ na układ krążenia, a także osób z rodzinnym obciążeniem układu sercowo-naczyniowego. Wskazaniem do EKG jest wykonywanie lub staranie się o pracę wymagającą znacznego wysiłku fizycznego i utrzymywania dużej sprawności.

EKG serca wykonuje się u osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego m.in. :

  • zaburzenia rytmu serca,
  • zaburzenia przewodzenia,
  • miażdżyca,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • wrodzone lub nabyte wady serca, np. kardiomiopatia,
  • zapalenie osierdzia,
  • zapalenie mięśnia sercowego.

W każdym z tych przypadków badanie EKG umożliwia ocenę stanu choroby, skuteczności wdrożonego leczenia, występowania ewentualnych działań niepożądanych i rozwoju nowych jednostek chorobowych. Elektrokardiogram umożliwia też ocenę ryzyka przeprowadzenia operacji. Jest to więc badanie wszechstronne.

  1. Co wykrywa EKG ?

Badanie EKG pozwala określić zaburzenia w pracy mięśnia sercowego, nieprawidłowy napływ krwi do serca, zaburzenia elektrolitowe we krwi,  zaburzenia przewodnictwa impulsów elektrycznych serca. Ponadto badanie pozwala sprawdzić, czy i kiedy doszło do zawału serca, oraz pomóc diagnozować występujące wady serca.

  1. Przeciwskazania do wykonania badania ?

EKG to badanie bezinwazyjne i bezpieczne, dlatego właściwie nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Badanie nie wymaga przygotowań, jednak warto pamiętać kilka prostych zasad, aby uzyskany wynik był wiarygodny

- Przed badaniem nie trzeba być na czczo. Jednak lepiej tuż przed badaniem nie wypijać zimnych napojów i kawy. Dobrze też unikać obfitych posiłków, ponieważ przepełniony żołądek może zwiększyć ciśnienie w jamie brzusznej. Na godzinę przed badaniem nie należy palić papierosów.

- W dniu poprzedzającym badanie należy zrezygnować z alkoholu wysokoprocentowego oraz intensywnych ćwiczeń.

-Przed samym EKG należy unikać wysiłku fizycznego. Na kilka minut przed rozpoczęciem badania należy odpocząć, odprężyć się i uspokoić oddech.

-Jeżeli przyjmujemy leki, zwłaszcza te mogące zaburzać rytm serca, należy o tym poinformować lekarza.

Jeżeli pacjent ma rozrusznik serca, powinien poinformować o tym osobę przeprowadzającą badanie.

WAŻNE : Wynik EKG powinien zinterpretować specjalista który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Nasza kadra

dr n. med. Aleksander Niziołek

Chirurg, Chirurg - Onkolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej...

dr n. med. Marcin Hańczewski

Chirurg, Gastroenterolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej....

dr n med. Grzegorz Poprawski

Ginekolog - Położnik, Ginekolog - Onkolog

Więcej ..
Nasza kadra
Nasza kadra
Nasza kadra

Nasza lokalizacja...

©Ammedic Pokrzywno 26b 61-315 Poznań