BALON ŻOŁĄDKOWY

CO TO TAKIEGO?

                To bezpieczna i w pełni odwracalna metoda nieoperacyjnego leczenia nadwagi i otyłości, polegająca na endoskopowym (bezoperacyjnym) wprowadzeniu do żołądka pacjenta balonu wykonanego z miękkiego silikonu, wypełnionego solą fizjologiczną. Balon, zajmując znaczną część żołądka zmniejsza jego objętość, przez co zwiększa uczucie sytości, zmniejsza apetyt, dzięki czemu pacjent przestaje myśleć o jedzeniu, je mniejsze posiłki.

                                              

balon obera
DLA KOGO?
               

                Balon żołądkowy jest polecany chorym z nadwagą lub otyłością, u których próba leczenia zachowawczego – dieta, zwiększenie aktywności fizycznej, farmakoterapia – nie przyniosły efektu. Jest to również alternatywa dla bardziej inwazyjnych i skomplikowanych operacji bariatrycznych (np. opaska żołądkowa, by-pass żołądkowy), jeśli oczywiście ich zastosowanie nie jest konieczne.

PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU:

  • choroby przełyku (zwężenie, żylaki)
  • przebyte operacje żołądka, w tym bariatryczne
  • aktywne zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy, w tym czynna choroba wrzodowa
  • niewyrównana cukrzyca
  • zaburzenia endokrynologiczne
  • stałe przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
  • ciężki ogólny stan pacjenta
  • alkoholizm, narkomania.

JAK WYGLĄDA ZABIEG?

                Balon umieszcza się w żołądku przez usta i przełyk pod kontrolą gastroskopu (zabieg endoskopowy). Pacjent pod opieką anestezjologa otrzymuje krótkotrwałe znieczulenie dożylne, dzięki temu nie odczuwa dyskomfortu i nieprzyjemności związanych z wprowadzaniem balonu do żołądka. Zabieg zaczyna się od endoskopowej kontroli przełyku, żołądka i dwunastnicy. Następnie w żołądku umieszcza się pusty balon, który napełnia się roztworem soli fizjologicznej. Po skontrolowaniu poprawności pozycji balonu, jego szczelności, gastroskop jest usuwany. Wszystko trwa ok. 15-20 minut. Po kilkugodzinnej obserwacji pacjent wraca do domu.

 

 

SKUTECZNOŚĆ

                Po zabiegu pacjent powinien pozostać pod opieką doświadczonego dietetyka, ściśle z nim współpracować i stosować do jego zaleceń. Średnia utrata masy ciała po 6 miesiącach od założenia balonu żołądkowego wynosi od 15 do 20 kg. W niektórych przypadkach, szczególnie u osób ze znaczną otyłością, które rygorystycznie wdrażają program dietetyczny oraz zwiększają aktywność fizyczną, dochodzi do znacznie większej redukcji masy ciała. Należy jednak pamiętać, że tak jak wszystkie inne metody odchudzania spadek masy ciała nie jest gwarantowany. Balon żołądkowy ma przede wszystkim pomóc w odchudzaniu i zmniejszyć uczucie sytości. Nie zastąpi on jednak zdrowej diety i aktywnego trybu życia.

                Serdecznie zapraszamy na darmową konsultację w przychoni AM-medic w Poznanu, nasi uznani specjaliści dr n.med. Aleksander Niziołek oraz dr n.med. Marcin Hańczewski odpowiedzą na wszystkie pytania, przeprowadzą badania i w razie potrzeby wykonają ten mało inwazyjny zabieg. Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer +48 61 663 19 99 lub +48 732 631 999. Zapraszamy do kontaktu!

balon żołądkowy poznań

Nasza kadra

dr n. med. Aleksander Niziołek

Chirurg, Chirurg - Onkolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej...

dr n. med. Marcin Hańczewski

Chirurg, Gastroenterolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej....

dr n med. Grzegorz Poprawski

Ginekolog - Położnik, Ginekolog - Onkolog

Więcej ..
Nasza kadra
Nasza kadra
Nasza kadra