Czym jest botoks, co możemy nim leczyć ?

Botoks jest preparatem stworzonym na bazie toksyny botulinowej wytwarzanej przez bakterie o nazwie Clostridum botulinum. Odkryto go w XX wieku podczas prowadzenia badań nad patologiami mięśni twarzowych. Ustalono wtedy, że w małych dawkach botoks ma lecznicze właściwości. Preparat ten wcześniej był znany pod nazwą jadu kiełbasianego, który zażyty w większej ilości powodował problemy z widzeniem, połykaniem i mówieniem. Przez lekarzy stosowany jest natomiast w bezpiecznych dawkach, które pozwalają osiągnąć pożądany efekt w dziedzinie medycynie estetycznej, taki jak zniwelowanie zmarszczek i odmłodzenie skóry.

 Projekt bez tytułu 1

Jakie są wskazania do zastosowania botoksu?

Botoks stosowany w medycynie estetycznej wykorzystywany jest zazwyczaj do zahamowania procesów starzenia, objawiających się w zmarszczkach na czole (najczęściej tzw. lwiej zmarszczki), przy oczach (tzw. kurzych łapkach), w okolicach nosa (tzw. króliczych), zmarszczek palacza i innych. Ponadto botoks jest nieoceniony przy leczeniu nadpotliwości pach, stóp czy okolic intymnych. Warto również wspomnieć o leczniczym działaniu botoksu w przypadku bruksizmu – choroby polegającej na nadmiernej aktywności mięśni żwaczy, która powoduje zaciskanie szczęki, a w efekcie niszczenie zgryzu i ścieranie zębów. Botoks stosowany jest również z powodzeniem w leczeniu choroby hemoroidalnej. Tak więc działanie botoksu ma szeroki zakres i znajduje zastosowanie nie tylko w dziedzinie medycyny estetycznej.

Zalety zastosowania botoksu?

- rezultatem wstrzykiwania botoksu w poszczególne partie twarzy jest ich wygładzenie, a tym samym nadanie młodszego wyglądu,

- zabieg z zastosowaniem botoksu jest całkowicie odwracalny – w przypadku niezadowolenia z efektu mija on po kilku miesiącach,

- jest to szybki zabieg, który trwa zaledwie kilkanaście minut,

- efekt utrzymuje się przez kilka miesięcy,

- zabieg przeprowadzany przez specjalistę tworzy niewielkie ryzyko niepożądanych skutków,

- w porównaniu do innych zabiegów za zakresu medycyny estetycznej jest on stosunkowo tani,

- botoks znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale pozwala również leczyć nadpotliwość, bruksizm czy chorobę hemoroidalną.

Czy zabieg jest bolesny, jak jest wykonywany?

Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest szybki, prosty i praktycznie bezbolesny. Sam preparat podaje się za pomocą małej i cienkiej igły, której ukłucia porównywane są do ugryzienia komara. W większości przypadków nie wymaga on zastosowania żadnej formy znieczulenia, gdyż zabieg trwa stosunkowo krótko i nie stanowi to nadmiernego dyskomfortu dla pacjenta.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu Toksyną botulinową?

  • ciąża i okres karmienia
  • nadwrażliwość na składniki preparatu (głównie białka – albuminy)
  • schorzenia zapalne skóry
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • zażywanie antybiotyków aminoglikozydowych lub leków rozkurczowych

 

Zalety toksyny nad kwasem hialuronowym

Wiele osób myli pojęcia botoksu i kwasu hialuronowego. Faktem jest, że obie te substancje służą do niwelowania zmarszczek, a tym samym dla osiągnięcia efektu młodszej skóry. W przeciwieństwie jednak do kwasu hialuronowego, botoks nie jest wypełniaczem, a jego działanie polega na blokowaniu kurczenia się mięśni twarzy, co zatrzymuje powstawanie zmarszczek mimicznych. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, który z preparatów jest lepszy. Stosowane wspólnie i naprzemiennie są skutecznym środkiem pozwalającym zatrzymać procesy starzenia się skóry.

Zalecenia po wykonaniu zabiegu ?

Sam zabieg wstrzyknięcia botoksu nie wymaga specjalnych przygotowań czy wykonywania dodatkowych badań. Zabieg wykonywany jest po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Na 2-3 dni przed zabiegiem zaleca się odstawienie leków przeciwzapalnych oraz przeciwkrzepliwych. Ponadto w przed zabiegiem oraz po nie należy spożywać alkoholu. Po zabiegu nie poleca się również wykonywania wysiłku fizycznego, korzystania z sauny lub basenu.

Jak długo działa botoks ?

Pierwsze efekty zabiegu można zauważyć już po kilku dniach, jednak docelowy efekt pojawi się po 1-2 tygodniach. Zabieg botoksu należy regularnie powtarzać. Efekt zabiegu w zależności od organizmu pacjenta utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Każdy przypadek jest indywidualny, a trwałość zabiegu zależy między innymi od wieku pacjenta, stanu skóry czy stylu życia (diety, nawadniania itp.).

 

Projekt bez tytułu

Nasza kadra

dr n. med. Aleksander Niziołek

Chirurg, Chirurg - Onkolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej...

dr n. med. Marcin Hańczewski

Chirurg, Gastroenterolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej....

dr n med. Grzegorz Poprawski

Ginekolog - Położnik, Ginekolog - Onkolog

Więcej ..
Nasza kadra
Nasza kadra
Nasza kadra

Nasza lokalizacja...

©Ammedic Pokrzywno 26b 61-315 Poznań