Kolonoskopia

Kolonoskopia

W przypadku, gdy lekarz po wykonaniu badań i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu podejrzewa u pacjenta niektóre choroby układu pokarmowego, może zlecić dodatkowo wykonanie badania Projekt bez tytułukolonoskopowego. Często pacjenci obawiają się tego badania, ponieważ krążą o nim różne  legendy. Tymczasem współczesna technika eliminuje niemal w 100% wszelkie negatywne doznania.

Zacznijmy od tego, że kolonoskopia jest techniką minimalnie inwazyjną. Badanie to polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita giętkiego przewodu wyposażonego w kamerę i źródło światła (jest to tzw. tor wizyjny) oraz narzędzia umożliwiające wykonanie podczas badania drobnych zabiegów. W AM-Medic posiadamy jeden z najnowocześniejszych systemów endoskopowych firmy Fujifilm „CAD EYE”. Dzięki zastosowaniu systemu sztucznej inteligencji pozwala on na na wstępną ocenę polipów wykrytych w trakcie badania. Jest to duża pomoc diagnostyczna dla lekarza.

Zabieg kolonoskopii może być wykonany w znieczuleniu miejscowym albo ogólnym z anestezjologiem. Należy jednak pamiętać, że do samego zabiegu pacjent musi się należycie przygotować. Na tydzień przed badaniem należy przejść na dietę lekkostrawną. Podstawą jest unikanie potraw smażonych i tłustych, które długo zalegają w układzie pokarmowym. Należy też zmniejszyć zawartość błonnika w pokarmach (w tym np. pieczywa z pełnego przemiału), ale także owoców zawierających pestki i ziarenka, ponieważ mogą one mieć wpływ na obraz obserwowany przez lekarza. Na 3 dni przed badaniem pacjent musi przejść na dietę ubogoresztkową (praktycznie bez błonnika) i odstawić surowe warzywa i owoce. Dwa dni przed badaniem dieta musi być bezresztkowa (błonnik wykluczony). Dzień przed badaniem należy przejść na dietę płynną, a 4h przed badaniem płyny są także wykluczone. Ostatnim etapem jest przyjęcie środka przeczyszczającego, aby jelito do badania było zupełnie oczyszczone. W przypadku wątpliwości odnośnie do diety należy kierować pytania do lekarza zlecającego badanie.

Przed wprowadzeniem endoskopu do organizmu pacjenta jelita są delikatnie wypełniane gazem, który rozszerza jelito i pozwala na dokładniejsze obejrzenie jego wewnętrznej powierzchni. Po wprowadzeniu endoskopu lekarz wykonujący badanie (endoskopista) obserwuje na monitorze obraz wnętrza jelita grubego (począwszy od odbytnicy przez okrężnicę aż do jelita ślepego, czyli kątnicy). Pacjent leży w tym momencie nieruchomo na boku. Oświetlając wnętrze jelita i oglądając powiększony obraz na monitorze lekarz może ocenić stan błony śluzowej, ewentualne przekrwienia i występowanie polipów albo innych zmian patologicznych. W przypadku wykrycia takich zmian endoskopista może podjąć decyzję o ich usunięciu lub pobraniu wycinków do badania histopatologicznego.

Całość badania trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Kolonoskopia to badanie wykonywane w tzw. trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że praktycznie zaraz po zakończeniu pacjent może iść do domu. Trzeba pamiętać o tym, że po zabiegu nie należy wstrzymywać gazów – to proces całkowicie naturalny, ponieważ organizm musi się pozbyć gazu wtłoczonego na początku badania.

Pierwszy posiłek można zjeść nie prędzej niż 2-3h po zabiegu. Trzeba też pamiętać, aby przez kilka dni zachować odpowiednią dietę – lekkostrawną (np. śródziemnomorską) i ubogoresztkową. Posiłki powinny być jedzone regularnie i niewielkie objętościowo.

Reasumując – choć kolonoskopia nie jest na pewno zabiegiem sprawiającym pacjentowi przyjemność, jednak ilość informacji diagnostycznych, które uzyskuje lekarz jest absolutnie nie do przecenienia. Bardzo często wyniki kolonoskopii pozwalają na jednoznaczne postawienie diagnozy, a co za tym idzie – zaplanowanie skutecznej drogi leczenia.

 

 

 

 

Kolonokopia Poznań | Kolonoskopia Gniezno | Kolonoskopia Kalisz | Kolonoskopia Konin | Kolonoskopia Swarzędz | Kolonoskopia Leszno | Kolonskopia Środa Wielkopolska 

Nasza kadra

dr n. med. Aleksander Niziołek

Chirurg, Chirurg - Onkolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej...

dr n. med. Marcin Hańczewski

Chirurg, Gastroenterolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej....

dr n med. Grzegorz Poprawski

Ginekolog - Położnik, Ginekolog - Onkolog

Więcej ..
Nasza kadra
Nasza kadra
Nasza kadra