Depresja II

depresjaDepresja – co można zrobić?

Każdy z nas jest zupełnie inny. Podobnie jest z kwestią leczenia takiego schorzenia, jakim jest depresja. Nie ma jednego prostego schematu postępowania. Zanim rozpocznie się leczenia pacjenta zmagającego się z tą poważną chorobą, specjalista musi dokonać szczegółowej diagnozy i stwierdzić, z jakim typem depresji ma do czynienia. Generalnie dzielimy ją na dwa typy: endogenną i egzogenną. Mówiąc skrótowo: pierwsza z nich związana jest ze zbyt niskim poziomem neuroprzekaźników (dopamina, noradrenalina, serotonina), natomiast druga jest wywoływana przez czynniki zewnętrzne, takie jak np. śmierć kogoś w rodzinie, mobbing czy różne relacje toksyczne z ludźmi. Depresja dość często diagnozowana jest w przebiegu tzw. choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD), gdzie mamy do czynienia z naprzemiennymi okresami depresji i manii.

Jeśli mamy do czynienia z łagodnym przebiegiem depresji, często wystarczy leczenie przy pomocy psychoterapii, bez konieczności interwencji farmakologicznej. Tu warto napisać, że nie należy się obawiać farmakoterapii – obecnie nauka zna dziesiątki preparatów, które można wykorzystać do leczenia tego schorzenia. Jakiś czas temu nazwą „pigułka szczęścia” okrzyknięto lek o nazwie Prozac (substancja czynna to fluoksetyna). W wielu wypadkach lek ten działa bardzo dobrze, ale tylko pod warunkiem, że lekarz-specjalista ustali odpowiednie dawkowanie, sprawdzi, czy nie ma interakcji z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta itd. W żadnym wypadku nie można przyjmować Prozaku na własną rękę.

Trzeba pamiętać, że po to, aby lekarz dobrał dla danego pacjenta odpowiedni sposób leczenia, musi naprawdę dokładnie „prześwietlić” jego duszę. Dlatego też idąc do psychologa lub psychiatry trzeba być naprawdę otwartym. Konieczna jest całkowicie szczera opowieść o życiu, relacjach z rodziną, współpracownikami i znajomymi, o ewentualnych nałogach, problemach itp. Warto pamiętać, że terapeuta nie będzie oceniał ani was ani waszych działań. Jego zadaniem jest tylko i wyłącznie pomoc w powrocie do równowagi, a co za tym idzie – do zdrowia.

Czasem pacjenci dziwią się, że lekarz w naszej przychodni Am-medic „od umysłu” kieruje na różne dodatkowe badania laboratoryjne. Najczęściej są to badania krwi (TSH, fT3, fT4 – czyli hormony tarczycy, jak również klasyczna morfologia), ale także np. badania kału, ponieważ przyczyną stanów depresyjnych mogą być pasożyty układu pokarmowego. Trwają badania nad markerami, które dałyby odpowiedź na pytanie, czy pacjent naprawdę cierpi na depresję, ale są one jeszcze w bardzo wczesnej fazie.

Najczęściej leczenie depresji to połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Na świecie testuje się też metody niekonwencjonalne. Jedną z nich jest elektrostymulacja, w ramach której do mózgu pacjenta wszczepiane są elektrody, których zadaniem jest doprowadzenie do zwiększenia poziomu serotoniny, który ma bezpośredni wpływ na stan psychiczny pacjenta. W niektórych klinikach depresje lekooporne leczy się też polem magnetycznym – procedura ta nosi nazwę powtarzalnej przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (rTMS), ale nie jest to jeszcze metoda dostępna powszechnie.

Reasumując: na świecie ponad 300 mln ludzi zmaga się z depresją (w Polsce jest to co najmniej 1,5 mln) – każdy z nich ma szansę wyleczenia, ale musi zrobić ten pierwszy krok i udać się do specjalistów. Zapraszamy do naszych gabinetów w przychodni Ammedic przy ul. Mylnej 27/1, nasi specjaliści psychiatra dr Kaja Radzewicz i dr Maria Staniek oraz psycholog Arleta Garniewicz-Czabaj udzielą profesjonalnej porady i pomogą każdemu pacjentowi.

Leczenie depresji poznań.

Nasza kadra

dr n. med. Aleksander Niziołek

Chirurg, Chirurg - Onkolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej...

dr n. med. Marcin Hańczewski

Chirurg, Gastroenterolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej....

dr n med. Grzegorz Poprawski

Ginekolog - Położnik, Ginekolog - Onkolog

Więcej ..
Nasza kadra
Nasza kadra
Nasza kadra