Endoskopia

 

endoskopia kopiaJuż niektórzy starożytni medycy używali prostych przyrządów, aby zajrzeć w głąb ciała człowieka. Dziś techniki endoskopowe są bardzo rozpowszechnione i dają bardzo cenne wskazówki lekarzom: internistom, chirurgom, urologom czy ginekologom. Samo badanie polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała giętkiej sondy wyposażonej w źródło światła i specjalną kamerę. Obraz wyświetlany na dużym kolorowym monitorze pozwala na precyzyjne oglądanie wewnętrznych powierzchni układu pokarmowego (gastroskopiakolonoskopia). Gastroskopia to badanie początkowego (górnego) odcinka przewodu pokarmowego, czyli przełykużołądka i dwunastnicy. Kolonoskopia to z kolei badanie końcowego odcinka układu pokarmowego, a więc odbytnicy i jelita grubego.

Co ważne – endoskopia jest nie tylko metodą diagnostyczną. W przypadku stwierdzenia niewielkich zmian chorobowych (np. polipów) możliwe jest ich usunięcie, jak też pobranie wycinka do badań histopatologicznych.

Pytania i odpowiedzi:

Jak należy się przygotować do badania?

Czy mogę przyjechać sam na badanie samochodem?

Tak, pod warunkiem, że badania nie będą wykonywane w znieczuleniu ogólnym dożylnym. W takim przypadku konieczne jest, aby pacjent opuścił przychodnię z osobą towarzyszącą. Nie powinno się prowadzić samochodu 12 godzin po zakończonym badaniu, ani podejmować ważnych życiowych decyzji czy kroków prawnych.

Jak długo trwa takie badanie?

W przypadku gastroskopii zwykle jest to od 6 do 10 minut. Kolonoskopia może trwać dłużej, ok. 15-45 minut szczególnie w tych przypadkach, gdy lekarz endoskopista pobiera jakieś wycinki albo wykonuje zabiegi.

Czy badanie jest bolesne?

Nie, badanie jest praktycznie bezbolesne, choć w pewnych przypadkach może się wydawać nieprzyjemne. W przypadku gastroskopii zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe gardła przy pomocy roztworu lidokainy w aerozolu. Bardzo ważna jest współpraca badanego z lekarzem wykonującym endoskopię oraz z pielęgniarką endoskopową. Jeśli pacjent będzie się ściśle stosował do ich wskazówek badanie przebiegnie bezproblemowo. W AMMedic wykonujemy również gastroskopię przez nos, która jest dedykowana pacjentom z dużym odruchem wymiotnym. Dr A.Niziołek i dr M.Hańczewski są wybitnymi specjalistam, wykonują badanie gastroskopię przeznosową w Poznaniu w klinice AM-Medic przy Pokrzywno 26b 61-315 Poznań. Klinika jako pierwsza w Polsce posiada najnowszy sprzęt umożliwiający wykorzystanie sztucznej inteligencji, która sama rozpoznaje zmiany chorobowe podczas badania.

W niektórych przypadkach możliwe jest też badanie z zastosowaniem znieczulenia dożylnego, ale o tym decyduje endoskopista w porozumieniu z anestezjologiem. Kolonoskopię poprzedza ocena okolicy odbytu, następnie lekarz smaruje żelem znieczulającym i wykonuje badanie per rectum (czyli palcem przez odbyt). Samemu badaniu kolonoskopem może towarzyszyć niewielkie odczucie rozpierania czy wzdęcia. Wynika to z faktu, że w trakcie procedury do jelita wtłaczany jest obojętny gaz, aby rozszerzyć jelito, co ułatwia ruch endoskopu i lepiej uwidocznia ścianki.

Kiedy otrzymam wyniki?

Wyniki badań otrzymuje się od razu, jednak jeśli lekarz pobierał wycinki do badań, wyniki histopatologii pacjent otrzyma maksymalnie po 3 tygodniach. Wyniki te należy odebrać osobiście w klinice AM Medic w Poznaniu a ich treść koniecznie skonsultować z lekarzem specjalistą.