KARDIOLOGIA

Kardiologia to jedna z dziedzin medycyny, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób serca oraz dolegliwości związanych z nieprawidłowościami w układzie sercowo-naczyniowym. Kardiolog rozpoznaje choroby kardiologiczne, czyli serca i naczyń krwionośnych – żył, tętnic i naczyń włosowatych. Jego pacjentami są zarówno osoby chorujące przewlekle, z chorobami nabytymi i wrodzonymi, jak i znajdujące się w kardiologicznych stanach nagłych. Zleca leczenie oraz nadzoruje proces rehabilitacji pacjentów z problemami w tym zakresie. Dziedzina ta zajmuje się chorobami takimi jak:
•    choroba niedokrwienna serca, nazywana chorobą wieńcową
•    nadciśnienie tętnicze.
•    niewydolność serca.
•    zaburzenia rytmu serca.
•    miażdżyca.
•    zapalenie mięśnia sercowego.
•    nabyte i wrodzone wady serca.

W naszym centrum wykwalifikowany specjalista kardiolog bada i diagnozuje pacjentów a przy pomocy nowoczesnego sprzętu może wykonać takie badania jak:
EKG serca, Echokardiografię przezklatkową (Echo serca).


Podczas badania elektrokardiograficznego specjalne urządzenie (elektrokardiograf) pozwala na rejestrację elektrycznej czynności serca, dzięki umieszczonym na klatce piersiowej i kończynach elektrodom. Jest to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Uzyskany zapis na taśmie papieru – elektrokardiogram (EKG) – pozwala ocenić pracę serca i wykryć ewentualne zaburzenia jego pracy, chorobę niedokrwienną serca, przerost mięśnia sercowego.  EKG – jedno z badań profilaktycznych
Elektrokardiografia spoczynkowa jest nie tylko badaniem niezbędnym do diagnozowania i wyboru terapii w chorobach układu krążenia czy ratowania życia w przypadku zawału serca. Jest to przede wszystkim to jedno z podstawowych badań ogólnego stanu organizmu, pozwalające szybko ocenić pracę serca, dlatego jego wykonywanie zaleca się co roku wraz z innymi badaniami profilaktycznymi.  

Badanie echo serca to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę przepływu krwi w jamach serca, naczyniach krwionośnych (żyłach, tętnicach). Dzięki badaniu możliwa jest też dokładna ocena budowy i pracy serca (m.in.: grubość i kurczliwość ściany, funkcjonowanie zastawek, wielkość komór serca). 
Badanie echo serca wykonywane jest u osób z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym oraz z objawami choroby niedokrwiennej serca, choroby zakrzepowo-zatorowej czy u pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Jeśli odczuwasz kołatanie serca, duszności i łatwo się męczysz, a Twoje nogi są wieczorami ciężkie i opuchnięte, porozmawiaj o swoich objawach z lekarzem. Gdy występują u Ciebie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego lub istnieje podejrzenie istnienia takich nieprawidłowości, prawdopodobnie lekarz zaleci Ci wykonanie echa serca.   Jak należy się do niego przygotować?  
Echokardiografia przezklatkowa, czyli wykonywana przez ścianę klatki piersiowej, to badanie, do którego nie trzeba się przygotowywać w specjalny sposób. Warto założyć dwuczęściowy, wygodny strój, gdyż podczas procedury trzeba zdjąć ubranie od pasa w górę, a także biżuterię.

CENNIK
KARDIOLOGIA  
KONSULTACJA KARDIOLOGICZNA 300 zł
KONSULTACJA KARDIOLOGICZNA Z ECHO SERCA 350 zł
EKG 60 zł
 

Specjaliści