USG – ultrasonografia

USG – ultrasonografia

usgJedną z bardzo ważnych metod diagnostycznych stosowanych w naszych gabinetach jest ultrasonografia. Często się mówi, że jest to swoista, bardzo precyzyjna słuchawka XXI wieku. Technika ta pierwotnie była wykorzystywana do badań płodu. Wynika to z faktu, że jest to metoda bezinwazyjna, ponieważ wykorzystuje ona niesłyszalne dla ucha człowieka ultradźwięki. Są one zupełnie bezpieczne dla dorosłych, dzieci, jak też płodu.

Zasada działania ultrasonografii wygląda następująco: głowica, którą lekarz przykłada do ciała pacjenta, wysyła dźwięki o bardzo dużej częstotliwości (niesłyszalne dla człowieka). Wnikają one do ciała i odbijają się od tych tkanek, które mają inną gęstość. Powracającą falę dźwiękową wychwytuje odbiornik i przesyła do systemu elektronicznej obróbki sygnału. Uzyskany obraz wnętrza ciała jest wyraźnie widoczny na monitorze, urządzenie ma też możliwość zapisania wszystkiego w pamięci (wewnętrznej, ale też na nośnikach zewnętrznych – płyta, pendrive), jak też wydruku dla lekarza lub pacjenta.

Przed badaniem lekarz smaruje okolicę, w której będzie przykładana głowica, specjalnym bezbarwnym żelem. Ma to na celu jak najlepsze przyleganie głowicy urządzenia do skóry i eliminację pęcherzyków powietrza, które mogłyby zaburzyć wyniki.

Współczesne urządzenia do USG pozwalają na uzyskanie bardzo precyzyjnych obrazów wnętrza ludzkiego ciała. Odpowiednio dobrana głowica oraz częstotliwość dźwięku umożliwia wykrycie nawet niewielkich zmian (ok. 0,1 mm). Badanie USG zazwyczaj jest krótkie, trwa najczęściej 15-30 minut. W zasadzie nie ma specjalnych przeciwwskazań do wykonywania USG. Wyjątkiem jest obecność otwartych ran albo oparzeń w polu badania.

Co badamy metodą USG?

Z wyników badań USG najczęściej korzystają ginekolodzy. Jest to dziś rutynowe badanie położnicze, metoda ta służy też do wykrywania zmian w gruczołach piersiowych. Często też wykonuje się obrazowanie narządów jamy brzusznej, jak też szyi i tarczycy.

Bardziej specjalistyczne badania USG dotyczą przepływu krwi w żyłach i tętnicach nóg – jest to tzw. badanie dopplerowskie.

W przypadku podejrzenia nieprawidłowej pracy serca, lekarze zlecają wykonanie tzw. echa serca, znanego też jako echokardiografia albo UKG (ultrasonokardiografia). Badanie to pozwala na precyzyjną ocenę stanu komór i przedsionków, przepływu krwi i działania zastawek. Wyniki tego badania, jak też badania dopplerowskiego, można zapisać w postaci pliku wideo.

Co to jest badanie dopplerowskie (USG Dopplera)?

Większość nowszych ultrasonografów pozwala na wykonywanie badań wykorzystujących tzw. efekt Dopplera. Jest to badanie dynamiczne, pozwalające na określenie szybkości przepływu krwi w tętnicach i żyłach. Opiera się ono na zjawisku zmiany częstotliwości fali dźwiękowej, która porusza się w kierunku do (albo od) głowicy USG. Fala trafia w poruszające się krwinki, odbija się od nich, a ultrasonograf odbiera te fale, przesyła do układu elektronicznego, który analizuje sygnał i przetwarza na obraz 3D. Badanie takie pozwala m.in. na znalezienie zwężeń miażdżycowych w tętnicach, zmian zakrzepicowych w żyłach kończyn dolnych, jak też niewydolności zastawkowej. W przypadku ciąży USG Dopplera pozwala m.in. na ocenę przepływu krwi w łożysku oraz w narządach płodu.

Jak się przygotować do badania?

Wszystko zależy od tego, jakie narządy będą podlegać badaniu. W wielu przypadkach nie jest wymagane żadne przygotowanie, ale jeśli badaniu podlega jama brzuszna, należy być na czczo lub co najmniej 6 godzin godzin po ostatnim posiłku. Ważne jest też to, aby w dniu badania nie pić napojów gazowanych. W dniu badania nie należy także żuć gumy ani palić tytoniu. Jeśli pacjent ma  tendencję do zaparć lub wzdęć, powinien dzień przed badaniem USG przyjąć lek, który ułatwi usunięcie powietrza z układu pokarmowego (np. Espumisan albo Esputicon). Z kolei przed badaniem pęcherza moczowego na godzinę przed samym badaniem należy wypić 1,5 litra niegazowanego płynu i nie oddawać moczu aż do ukończenia badania. W przypadku wątpliwości najlepiej jest zapytać o to lekarza zlecającego badanie ultrasonograficzne.

Nasz ultrasonograf

AM MEDIC wykonuje badania ultrasonograficzne korzystając z nowoczesnego aparatu SAMSUNG WS 80A ELITE. Jest on wyposażony w zaawansowane funkcje obrazowania pozwalające na doskonałą wizualizację 3D/4D. Obraz uzyskiwany w urządzeniu wyświetlany jest na dużym, 23-calowym kolorowym monitorze LCD. System diagnostyczny wyposażony jest w szereg głowic pozwalających na wykonywanie nawet złożonych badań obrazowych.