Endoskopia

Jedną z głównych specjalności AM Medic jest endoskopia. W naszej Pracowni Endoskopowej wykonujemy badania i zabiegi z zakresu gastroskopii (w tym także gastroskopii przeznosowej), kolonoskopii, jak też ano- rektoskopii. Badania są prowadzone przez specjalistów wysokiej klasy, mających wieloletnie doświadczenie kliniczne, jak też ukończone liczne kursy.

Do badań wykorzystujemy nowoczesny sprzęt endoskopowy firmy Fuji wyposażony w zestaw akcesoriów pozwalających na wykonanie nawet najbardziej złożonych badań. Jako pierwsi w Polsce stosujemy też najnowszą technologię w postaci systemu sztucznej inteligencji CAD EYE wyposażonego w moduły wykrywania oraz wstępnej klasyfikacji zmian polipowatych.

Niektóre z oferowanych przez nas zabiegów to:

- gastroskopia z testem na obecność bakterii H. pylori

- gastroskopia przeznosowa z testem na obecność bakterii H. pylori

- kolonoskopia

- rektoskopia

- badanie z wykorzystaniem kapsułki endoskopowej

O tym, jakiego rodzaju badanie jest niezbędne, decyduje każdorazowo lekarz specjalista. Także on bezpośrednio po badaniu stawia konkretną diagnozę, ewentualnie kieruje na badania dodatkowe. W przypadku, gdy niezbędne jest pobranie materiału do badań histopatologicznych, oczekiwanie na wynik wynosi do 3 tygodni. Trzeba pamiętać, że wyniki można odebrać osobiście lub przez osobę z pisemnym upoważnieniem, istnieje też możliwość przesłania zaszyfrowanego wyniku pacjentowi w formie elektronicznej (z zachowaniem zasad RODO).

UWAGA:

Wszystkie badania wykonywane w Pracowni Endoskopowej wymagają ze strony pacjenta wcześniejszego przygotowania zależnego od tego, jakie konkretnie badanie ma być wykonane. Ze szczegółami można zapoznać się tutaj:

- przygotowanie do kolonoskopii

- przygotowanie do gastroskopii

- przygotowanie do retroskopii

Gastroskopia

Jest to badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie polega na wprowadzeniu wziernika - endoskopu i oglądaniu błony śluzowej, ocenie czynności perystaltycznej i poszukiwaniu zmian patologicznych : wrzodów, nadżerek, stanów zapalnych, polipów, nowotworów. Gastroskopia pozwala na rozpoznanie źródła krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Badanie to pozwala również na pobieranie wycinków ze zmian patologicznych oraz usuwaniu zmian chorobowych .
Gastroskopia jest badaniem bezpiecznym, które może być wielokrotnie powtarzane w razie potrzeby.

Gastroskopia przeznosowa (TNE -Trans Nasal Endoscopy)

Gastroskopia przez nos to badanie endoskopowe, które rekomendowane jest pacjentom, posiadającym silny odruch wymiotny, jak również dla tych, osób które miały nieprzyjemne odczucia podczas wykonywania wcześniejszych gastroskopii endoskopem zwykłej średnicy. Gastroskop nosowy po wcześniejszym znieczuleniu błony śluzowej nosa oraz gardła wprowadzany jest delikatnie przez jeden z otworów nosowych do przełyku pacjenta. Podczas gastroskopii nosowej można ocenić błonę śluzową przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. W razie potrzeby podczas tego badania można pobrać wycinki błony śluzowej w celu wykonania testu na obecność bakterii Helicobacter pylori jak również do badania histopatologicznego

Gastroskopia informacje podstawowe dla pacjenta

Kolonoskopia

Jest to badanie endoskopowe dolnego odcina przewodu pokarmowego to jest jelita grubego. Polega na wprowadzeniu wziernika - endoskopu do światła jelita i oglądaniu błony śluzowej, ocenie czynności perystaltycznej i poszukiwaniu zmian patologicznych: stanów zapalnych, owrzodzeń, polipów, żylaków, uchyłków, nowotworów. Badanie to pozwala również na pobieranie wycinków ze zmian chorobowych oraz leczenie zmian patologicznych.

Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym. Ryzyko przebicia (uszkodzenie) jelita w trakcie kolonoskopii diagnostycznej jest znikome.

Rektoskopia

Jest to badanie endoskopowe odbytnicy - końcowego odcinka jelita grubego. Badanie to polega na wprowadzeniu wziernika do światła odbytnicy i oglądaniu błony śluzowej, ocenie czynności perystaltycznej poszukiwaniu zmian chorobowych: polipów , stanów zapalnych, owrzodzeń, zmian naczyniowych - żylaków, angiodysplazji, nowotworów. Badanie to pozwala również na pobieranie wycinków ze zmian chorobowych, oraz leczenie zmian patologicznych.
Rektoskopia jest badaniem bezpiecznym, które może być powtarzane w razie potrzeby.

 

Nowy adres Pokrzywno 26b 61-315 Poznań

 

 

 

 

Nasza kadra

dr n. med. Aleksander Niziołek

Chirurg, Chirurg - Onkolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej...

dr n. med. Marcin Hańczewski

Chirurg, Gastroenterolog, Proktolog, Endoskopista

Więcej....

dr n med. Grzegorz Poprawski

Ginekolog - Położnik, Ginekolog - Onkolog

Więcej ..
Nasza kadra
Nasza kadra
Nasza kadra