Przetoka odbytu: Nowoczesne metody leczenia w klinice AM-medic w Poznaniu

Choroba przetoka odbytu

Jest to choroba, która zdecydowanie wymaga interwencji lekarza specjalisty. Przetoka odbytu (łac. fistula ani) to wąski kanał, który tworzy się pomiędzy ścianą odbytu i skórą. Najczęściej jest to schorzenie wtórne, powstające po przebiciu się na powierzchnię skóry albo po chirurgicznym nacięciu ropnia okołoodbytniczego. Niektórzy specjaliści uznają, że przetoka odbytu może być związana z niektórymi chorobami jelit, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Objawy choroby przetoki odbytu

Typowymi objawami przetoki są:

- wypływ treści ropnej (ciągły lub okresowy)

- podrażnienie skóry wokół zewnętrznego ujścia przetoki

- ból podczas oddawania stolca

Leczenie przetoki odbytu

Nie ma niestety domowego sposobu leczenia przetoki. Jeśli zauważymy u siebie opisane wyżej objawy, konieczne jest zgłoszenie się do lekarza. Po odpowiednich badaniach podejmuje on decyzję odnośnie do kierunku leczenia. Do tej pory w zasadzie jedyną metodą była interwencja chirurgiczna polegająca na całkowitym wycięciu przetoki. Taka procedura jest stara jak świat, ponieważ opisywał ją już ojciec medycyny – Hipokrates.

Dzięki nowoczesnej technice laserowej opracowanej przez firmę Biolitec AG, i stosowanej w naszej klinice AM-medic w Poznaniu, dziś lekarze zyskali zupełnie nową metodę radzenia sobie z przetokami odbytu. Znana jest pod skrótem FiLaC (Fistula-tract Laser Closure – laserowe zamykanie kanału przetoki). Jej największą zaletą jest to, że nie wiąże się z wycinaniem tkanek okolic przetoki.

Opis zabiegu usunięcia przetoki odbytu

Na czym ona polega? W pierwszym etapie do przetoki wprowadzany jest cienki dren, którego zadaniem jest oczyszczenie przetoki. W zależności od zaawansowania choroby dren pozostaje w miejscu przez kilka do nawet kilkunastu tygodni. Jeśli chirurg uzna, że można już rozpocząć właściwy zabieg dren zostanie usunięty i rozpoczyna się właściwa procedura. Zaczyna się ona od wprowadzenia do przetoki końcówki światłowodowej lasera emitującego światło podczerwone o długości fali 1470 nm. Prowadząc światłowód wzdłuż kanału lekarz oczyszcza go i sterylizuje. W następnym etapie zostaje zamknięte ujście wewnętrzne przetoki, czyli to od strony odbytnicy lub odbytu. Dalsza procedura jest wykonywana już od strony ujścia zewnętrznego. Światłowód jest wsuwany do końca zamkniętego już kanału, po czym uruchamiane jest naświetlanie. Lekarz powoli, ruchem ciągłym wysuwa końcówkę lasera z kanału przetoki naświetlając jej wnętrze, co powoduje obkurczanie, a w końcowym efekcie zamykanie kanału, łącznie z zewnętrznym ujściem przetoki.

Całość zabiegu wykonuje się w zasadzie ambulatoryjnie. Nie ma potrzeby znieczulenia ogólnego, okolice miejsca przeprowadzania zabiegu znieczula się nasiękowo. Dzięki temu pacjent po zabiegu może od razu wrócić do codziennych zajęć. Na życzenie pacjenta zabieg można wykonać również w znieczuleniu ogólnym.

Zalety laserowego leczenia przetoki odbytu są:

- krótki czas zabiegu

- minimalne ryzyko powikłań

- najwyżej niewielki dyskomfort po zabiegu

- wysoka skuteczność, powyżej 80%

Zapraszamy do naszej kliniki AMmedic w Poznaniu przy ul. Pokrzywno 26b na konsultację i w przypadku zakwalifikowania na miejscu w klinice możemy wykonać opisany wyżej zabieg